Ahmet Nur Çebi'den Cenk Tosun itirafı
Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi basın toplantısı düzenledi. Fikret Orman'ın ibra edilmeme sebebini açıklayan Çebi, ayrıca Cenk Tosun iddialarına da cevap verdi.
SPOR , 10 Ocak 2020 Cuma, 17:26
Ahmet Nur Çebi'den Cenk Tosun itirafı

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, "Benim de içinde olduğum dönemin incelenmesinden memnun olacağım. İbra edilmedikleri için üzülmeye gerek yok. Çekinecek bir şey yok. Düdük çaldı, maç başladı, çıkıp herkes kendini aklasın" dedi.

Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı ekibin Antalya'da gerçekleştirdiği devre arası kampında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak konuşmasına başlayan Çebi, "Beşiktaş Futbol A.Ş.'nin genel kurulunda bir önceki başkanın ibra edilmemesi var. Onunla ilgili bir açıklama yapmak istiyorum. Beşiktaş önemli bir kurum. 116 yılı geçirmiş bir kulüp. Ayakta kalması, sağlıklı yürümesi hem spor kamuoyu hem de Beşiktaşlılar açısından çok önemli. Bir önceki dönemde 10 milyon TL kƒr eden bir kulübün, bir sonraki dönemde 307 milyon zarar etmiş olmasının ibra edilmemesi gerektiğini biliyoruz. Bir yerler yönetiyorsanız basiretli olmanız gerekiyor. Beşiktaş'ın ortağı olduğu Futbol A.Ş.'nin yapmış olduğu zararın irdelenmesi gerektiği yönünde bir karar alındı. Daha sonra da bilindiği üzere Futbol A.Ş.'nin kurulunda oy birliğiyle ibra edilmeme kararı çıktı. Biz camiayı yönetiyoruz. Onların talepleri doğrultusunda burayı yönetmemiz gerekiyor. Onların da ibra edilmemesi konusunda baskı ve talebi olduğunu söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"İÇİNDE OLMADIKLARI, ATMADIKLARI İMZALARDAN SORUMLU TUTULAMAZLAR"

Sadece eski başkan Fikret Orman'ın ibra edilmemesine de açıklık getiren Ahmet Nur Çebi, "Bahsi geçen tarihler arasında yönetim kuruluna baktığımızda; Beşiktaş Futbol A.Ş.'nin ana kalemini futbolcu, transfer ücretleri kƒr ve zararları oluşturuyor. Bunların hiçbirinin Futbol A.Ş. yönetiminin önüne gelmediğini ve onların imzalarının olmadığını gördük. Alınan kararların da çok önem ifade etmeyen kararlar olduğunu gördük. Buradan yola çıkarak; içinde olmadıkları, atmadıkları imzalardan sorumlu tutulamazlar. Görülen şu ki, Futbol A.Ş.'yi taahhüt altına sokan edimlerde başkanın imzasının olduğunu, onun bu konuda hesap vermesi gerektiğini ifade ettik. İbra edilmemek dünyanın sonu değildir. Başkan da çıkar kendini aklayabilir. Kendisinin de bu hususta gereğin yapacağına inanıyorum" diye konuştu.

"BEŞİKTAŞ İÇİN KENDİMİZİ FEDA ETMEYE GELDİK"

Beşiktaş için kendilerini feda etmeye geldiklerini belirten Çebi, "Hukuki süreç başlamıştır. İbra edilseniz de edilmeseniz de bu süreç var. Diğer konuda mevcut yeni yönetim kurulunun tartışıldığını görüyorum. Kendimin neden orada olmadığı sorularını medyada görüyorum. Buna da açıklık getireyim. Tek başına burayı idare etmek kolay değil. Yoğunluk olursa hata yaparsınız. Ben kuvvetler ayrılığından yanayım. Özellikle muhalefet olmalı. Ben Beşiktaş'ın başında olacağım, hem çalacağım hem oynayacağım. Ben hesap sorabilir miyim, orada benim isteklerim varsa oradaki kişi dur diyebilmeli. Teamüllere aykırı gelebilir ama yasal bir tutumdur. Buraya seçilen arkadaşlarımızın 3 tanesi benim yol arkadaşlarım, futboldan sorumlu arkadaşlarım. Bunlardan birinin başkanlık yapmasının sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Bugün bunu tartışanlar, sorumluluktan mı kaçıyorsunuz diyenlere; 'Ben Beşiktaş başkanıyım ve bütün borçlarından sorumluyum'. Futbol A.Ş.'nin içinde olmadığım zaman sorumluluk almadığım anlamına gelmez. Beşiktaş'ın vergi ve SGK borçları Futbol A.Ş.'den daha fazla. 6 ayda bir bunları halletmeniz gerekiyor. Oradaki borç ve sıkıntı Beşiktaş Kulübü'nün borcunun yanında solda sıfır kalır. Beşiktaş için kendimizi feda etmeye geldik. Hiçbir şeyden kaçtığımız yok. Kuvvetler ayrılığı; birilerinin benim kararlarıma muhalefet edebilmesi, benim de onlardan hesap sorabilmem, benim yöneticilik tarzımdır. Futbol A.Ş.'de yönetim kurulu üyesi olmayan arkadaşlar, geçmişte transfer komitesi başkanlığı yaptı. Futbol ile ilgili kararlarda başkandan her türlü imzayı aldılar. Neden o sorgular yapılmadı. Asıl bunu sorgulamak gerekiyor. Beşiktaş'ın ağır bir yükü var. Maddi manevi, idari her türlü sorununu çözmek için yola devam ediyorum. Sabır gösterildiği takdirde kısa süre özlenen Beşiktaş'a kavuşacağız. Çok güzel bir Beşiktaş ile kendilerini bir araya getireceğiz" şeklinde konuştu.

"HUKUKEN NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ

İbra edilmeme konusuyla ilgili mahkemenin vereceği kararın önemli olduğuna dikkat çeken Çebi, "Mahkemenin vereceği sonuç önemlidir. Dava açma hakkı bütün Beşiktaş genel kurulu üyelerinin hakkıdır. Her hissedar dava açma hakkına sahiptir. Biz hukuken ne gerekiyorsa onu yapacağız" dedi.

"FEDERASYONUN KARARININ TARAFIMIZA İLETİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Fenerbahçe derbisinde sonra VAR kayıtlarıyla ilgili Futbol Federasyonu'na yaptıkları başvuruyla ilgili de konuşan Çebi, "VAR ile ilgili müracaatlarımızı yaptık. Biz de herkes gibi biliyoruz; futbol ile ilgili kararların mahkeme edileceği yer Tahkim Kurulu'dur. Ancak tahkime gidebilmeniz için önce müracaatınızı federasyona yapacaksınız. Tahkim, 'Oradan cevap aldıktan sonra gelebilirsin' diyor. Biz o yolu aşamıyoruz. Tahkim hakkımızın elimizden alınmaması gerekiyor. Yönetim kurulunun kararının tarafımıza belirtilmesini bekliyoruz. Biz de alacağımız cevaba göre tahkim hakkımızı kullanmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

"BEŞİKTAŞ'TA KİMSENİN PARASI KALMAZ"

Beşiktaş'ta hiçbir oyuncunun parasının kalmayacağının altını çizen Başkan Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"7 seneden beri bu iş çözülerek geldi. Beşiktaş'ta kimsenin parası kalmaz. Zaten fair-play ile ilgili bunları yapma zorunluluğumuz var. Bunlar çözülmüş olsa zaten bambaşka bir dünya olur. Ama bu çözülmeyeceği anlamına gelmez."

"BENİM TERCİHİM ERDAL TORUNOĞULLARI'DIR"

Futbol A.Ş.'nin başına geçmesi için Erdal Torunoğulları'nı işaret eden Ahmet Nur Çebi, "Kendi aralarında toplanıp karar verecekler. Benim tercihim Erdal Torunoğulları'dır. Beşiktaş'a uzun süre hizmet etti. Ben de buradan öneride bulunmuş olayım ama kararı kendileri alacaklardır" dedi.

"HERKES İÇİNE GİRECECEĞİ CEKETİ GİYMELİ"

Geçen sene 307 milyon zarar olmasa, devre arasında transfer yapmış olacaklarını vurgulayan Çebi, "Bir yeri yönetiyorsanız basiretli olmak zorundasınız. Gelişigüzel hareket edemezsiniz. Önümüzü görmek, planlanmak gerekiyor. TFF'nin limitleri aşan takımlara uygulayacağı cezaları biliyoruz, ağır cezalar. Ben burada kumar oynayıp, Beşiktaş'ı sıkıntıya atacak bir durumda kendimi görmüyorum. Kurallara uymak zorundayız. Limitleri aştığım halde alacağı puan silme cezaları, benim Beşiktaş'a layık gördüğüm şeyler değil. Kurallara uymak zorundayız. Ben önümdeki rakamlara ve kurallara göre kulübü yönetmeye çalışıyorum. Bizim bu konuda müracaatımız var. Sizin bize tanıdığınız limitlerde o tarihlerde faizler yüzde 20'lerdeyse ve şimdi 15'lere, 13'lere düştüyse o hakkı bize vermenizi istiyoruz. Faiz indirimlerinin gündeme alınacağı ifade edildi. Daha sonra ikisi birden kaldırıldı. Ya hep ya hiç diye bir şey olmaz. Kulüpler zor durumda. TFF'nin aldığı karar saygı duyuyorum. Herkes içine gireceği ceketi giymeli. Biz bu konuda müracaat ettik. 'Değerlendiriyoruz' diyorlar. 31'inde transfer bitecek. Bizim için zor durum. Beşiktaş'ın bu hale gelmesinden kaynaklanan sorunlar. 307 milyon zarar yazılmamış olsaydı, takımın ihtiyacı olan transferleri yapmış olacaktık. Bu bizim için ızdırap, ilgili kişilerin gelip, hesap vermeleri gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"GİDECEK HİÇBİR OYUNCUMUZ YOK"

Hiçbir oyuncu için şu anda kendilerine bir talep gelmediğini söyleyen Çebi, şunları kaydetti:

"Abdullah hoca ile konuştum. İhtiyacımız olan 1-2 bölge olduğunu ifade etti. Kendisi de sınırlamaların aşılamamasından dolayı oluşan sorunu anlayışla karşıladı. Beşiktaş'ın sorunu hepimizin sorunu. Bunu kabul ediyoruz. Faizlerden doğan hakkı kazanabilirsek 1-2 transfer yapmak için hazırız. Gidecek olan hiçbir arkadaşımız yok. Bize herhangi bir talep gelmedi. Şu anda bize gelen bir talep yok. Olsa değerlendiririz ama şu anda öyle bir şey yok."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR