AİHM'den Türkiye'ye Ahmet Şık cezası!
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, HDP Milletvekili Ahmet Şık'ın muhabirlik yaptığı dönemde 'terör örgütü propagandası' suçundan hapse mahkum edilmesinin hak ihlali olduğu yönünde karar verdi.
GÜNDEM , 24 Kasım 2020 Salı, 15:42
AİHM'den Türkiye'ye Ahmet Şık cezası!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet gazetesi muhabirliği döneminde terör örgütü propagandası yapmak suçundan yaklaşık 400 gün cezaevinde tutulan gazeteci Ahmet Şık'ı haklı buldu. Mahkeme, Türk hükümetinin, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 'özgürlük ve güvenlik haklarını' düzenleyen 5'inci maddesiyle 'ifade özgürlüğünü' düzenleyen 10'uncu maddesini ihlal ettiğine hükmederek Gazeteci Şık'a 16 bin Euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

AİHM, 4 yıldır süren yargılama sürecinin ardından, Ahmet Şık'ın, FETÖ/PYD ve DHKP-C örgütlerinin propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanarak 13 ay 7 gün hapsedilmesinde, "hiçbir haklı şüphe ya da gerekçe" bulunmadığının tespit edildiğini belirtti.

Mahkeme, Şık'ın gazetecilik görevini yaptığı halde, terör propagandası suçlamasıyla tutuklanmasının hiçbir haklı şüphe ya da delile dayanmadığını, bu nedenle AİHS'in "tutukluluğun yasallığına hızlı karar verilmesini" düzenleyen 5/1 maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

ŞIK'IN 18. MADDE ÜZÜNTÜSÜ

VOA Türkçe'ye konuşan Ahmet Şık, "Buradan ifade özgürlüğü maddesinin ihlal edildiği konusunda zerre kadar şüphem yoktu. Ama burada benim için önemli olan 18'inci maddeden ötürü Türkiye'nin cezalandırılması yönünde güçlü bir karar çıkması idi. Ama böyle bir karar çıkmadı. AİHM'in itibarı ile Türkiye'nin itibarı birbirine yakın gidiyor nasılsa" dedi. Tarafların AİHM kararını Büyük Daire'ye götürme hakkı bulunuyor. Ahmet Şık ya da Türk Hükümeti'nin kararı temyiz etmek için üç ay süresi var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR