AK Parti'den İlker Başbuğ'a suç duyurusu
6 AK Parti'li, avukatları aracılığıyla eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Başbuğ katıldığı bir canlı yayında "2009'da askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanma teklifini getirenler araştırılsın" önerisinde bulunmuştu.
GÜNDEM , 07 Şubat 2020 Cuma, 16:58
AK Parti'den İlker Başbuğ'a suç duyurusu

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için "Teklifi getirenler araştırılsın" çıkışı yeni bir tartışma başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbuğ'u sert sözlerle eleştirmiş, AK Parti Grubu'na da "Suç duyurusunda bulunun" talimatı vermişti.

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ, ERDOĞAN HANGİ SÖZLERLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, bir televizyon programında 26 Haziran 2009'da Meclis'ten geçirilen torba yasadaki 'asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması'na ilişkin maddeyi hatırlatarak, "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur" demişti. Başbuğ'un bu sözleri Ankara'da yeniden FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasını başlatmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan'da "Milletvekilleri olarak hepiniz dava açmalısınız. FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması Meclis'e saygısızlıktır. Vesayet döneminin hevesi olan bu yaklaşımın desteklenmesinin anlaşılabilir hiçbir tarafı yoktur" sözleriyle tepki göstermiş ve Poyrazköy'de toprağa gömülü olarak bulunan silahlarla ilgili soruşturmayı işaret ederek "Bu öyle boru göstermeye benzemez. " demişti.

BORU TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

Genelkurmay Başkanı Orgenaral İlker Başbuğ, 2009'daki Poyrazköy'deki kazılara ilişkin konuşmasında arazide gömülen 'boşlav silahları'nı göstererek "hiçbir işe yaramayacak boş lav silahlarının neden gömüldüğünü"sormuştu.Başbuğ'un toplantıda boş lav silahlarıyla ilgili sözleri, 'Bunlar boru' kelimesiyle manşetlere taşınmış ve uzun süre gündem olmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR