AK Parti, Meclis Başkanlığı için adayını belirliyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduktan sonra Binali Yıldırım'ın istifası ile boşalan Meclis Başkanlığı için AK Parti adayını belirliyor. Grup bugün saat 12.00'de bu gündem ile toplanacak.
GÜNDEM , 21 Şubat 2019 Perşembe, 10:15
AK Parti, Meclis Başkanlığı için adayını belirliyor

Binali Yıldırım'ın Meclis Başkanlığı'ndan istifa etmesi ile yeni başkan için partiler kollarını sıvadı. AK Parti Grubu, yeni TBMM Başkan adayını belirlemek üzere saat 12.00'de toplanacak.

BAŞKAN 24 ŞUBAT'TA SEÇİLECEK

TBMM Genel Kurulu, 24 Şubat Pazar günü yeni Meclis Başkanı'nı seçecek. Genel Kurul, seçimin ardından çalışmalara ara verecek. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Danışma Kurulu önerisine göre, Genel Kurul 24 Şubat Pazar günü TBMM Başkanı seçimi için toplanacak.

Seçimin ardından TBMM Genel Kurul çalışmalarına ara verecek; 26 Şubat, 27 Şubat, 28 Şubat, 5 Mart, 6 Mart ve 7 Mart tarihlerinde toplanmayacak. TBMM, çalışmalarına 12 Mart 2019 tarihinden başlamak üzere 15 gün ara verecek.

KAÇ OYLA BAŞKAN SEÇİLİR?

Gizli oyla yapılacak seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR