AK Parti'ye yüksek oy çıkan illerle ilgili çarpıcı detay
31 Mart yerel seçimlerinde geride kalırken, AK Parti’nin elde ettiği başarının nedenleri sorgulanmaya devam ediliyor. Manşet.at sitesinin hazırladığı bir harita ise tartışmaya işsizlik boyutu ile katılıyor. Ocak işsizlik verilerine göre AK Parti’nin kazandığı şehirlerde ortalama işsizlik oranı yüzde 8,8 oranında seyrediyor.
GÜNDEM , 16 Nisan 2014 Çarşamba, 17:11
AK Parti'ye yüksek oy çıkan illerle ilgili çarpıcı detay

Yerel seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmaması, seçimlere yönelik tartışmaların devam etmesine neden olurken, Manşet.at sitesinden Tarık Yılmaz varsayılan seçim sonuçlarına göre il il işsizlik haritasını çıkardı.

AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin kazandığı illerdeki işsizlik oranlarının incelendiği analizde ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

İşte Tarık Yılmaz’ın analizi:

BDP

Ağırlıklı olarak Güneydoğu’da seçimi kazanan BDP’nin (Bağımsız aday Ahmet Türk de BDP’ye dahil edildi) bulunduğu bölgede işsizlik oranları en yüksek. Kazandığı 11 ilin ortalaması %11.7… Türkiye İstatistik Kurumu’nun %95 güven aralığında yaptığı hesaplamalara göre, BDP’nin kazandığı 11 ilde 2012 itibarıyla 1.5 milyon istihdam edilene karşılık 180 bin işsiz var. Bu durumda işsizlik oranı yüzde 12.1 ediyor.

CHP

CHP’lilerin hep söylendiği gibi “Zengin kıyı bölgelerine sıkışmış” analizine zıt olarak işsizlik de bulunduğu illerde yüksek görünüyor. Çünkü CHP, BDP’nin ardından en yüksek işsizlik oranına sahip ikinci seçmen bölgesinde kazanmış görünüyor. Kazandığı 14 ilde işsizlik ortalaması %10.35… 5 milyon kişinin istihdam edildiği 14 ilde 519 bin resmi işsiz görünüyor. Burada İzmir önemli bir rol oynuyor. Zira, işsizlerin neredeyse yarısı 253 bin kişi İzmir’de bulunuyor. İzmir’de resmi işsizlik oranı yüzde 14.8 ile Türkiye’nin en çok işsizin bulunduğu 5. il olduğunu da ekleyelim.

MHP

MHP ise kazandığı 8 ilde yüzde 8.6 ortalama işsizlik oranıyla en iyi durumdaki illerde bulunuyor.

AK Parti

Gelelim AK Parti’ye… AK Parti’nin kazandığı 48 ilde işsizlik oranı yüzde 8.8. Kazandığı 48 ilden sadece 5?inde işsizlik çift hane. İşsizlik oranı; AK Parti’nin kazandığı 48 ilin 29’unda yüzde 7’nin, 38 ilde de yüzde 8’in altında. Anlayacağınız AK Parti seçmeni denildiği gibi belki fakir ama işsiz değil!"

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR