Akil İnsanlar'da şok istifa
Hükümet'in Gezi Parkı eylemlerindeki tavrını eleştiren Murat Belge, Akil İnsanlar heyetindeki görevinden istifa etti.
GÜNDEM , 25 Haziran 2013 Salı, 10:53
Akil İnsanlar'da şok istifa

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Üyesi Murat Belge, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Yazar, akademisyen ve aktivist Belge, Taraf gazetesindeki 'Bir istifaname' başlıklı köşe yazısında, "Benden buraya kadar" dedi. Akil İnsanlar'ın yarın Başbakan Başbakan Erdoğan'la yapacağı görüşme öncesi alınan kararın gerekçesi, Hükümet'in Gezi Parkı eylemleri karşısındaki tavrı.

Belge özetle şöyle yazdı:

"...Başbakan’ın Gezi Direnişi’nin tamamını içermek üzere söylediği sözler, seçtiği adlandırmalar, kullandığı dil, bana da, 'kişisel bir hakaret' olarak geliyor ve isabet ediyor.

Yarın ( 26 Haziran, Çarşamba), Başbakan 'Âkil İnsanlar'ı toplantıya çağırdı. Bu yazıyı, sözkonusu toplantıya gidemeyeceğimi söylemek ve neden gidemeyeceğimi açıklamak için yazdım.

Gezi olayları hiç olmamış, dediğim o hakaretler hiç yokmuş gibi gidip 'Siirt’te şöyle oldu, Urfa'da böyle oldu' diye konuşmayı anlamsız olduğu kadar imkânsız buluyorum. Ama belirli bir amaç ve programla başlamış bir toplantıda, 'Şimdi onu bırakın da bunu konuşalım' demek de olacak bir şey gibi görünmüyor - geri kalan 60 kişinin duygu ve düşüncelerini bilmiyorum.

Başbakan, 'süreç devam edecek' sözünü de söyledi. Umarım devam eder, umarım başarıyla devam eder. Umarım, 'Bu ikisi bir arada yürümez' demekle ben yanılıyorumdur.

Ama, benden buraya kadar."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR