Alimlerden Ayasofya açıklaması
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Ayasofya'nın ibadete açılmasından dolayı rahatsızlık duyanların Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ettiğini belirtti.
DÜNYA , 27 Temmuz 2020 Pazartesi, 09:59
Alimlerden Ayasofya açıklaması

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Ahmed Er-Raysuni Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasından Türkiye, İslam dini ve Hıristiyanlık için kazanımları olduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Raysuni, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasından alınması gereken dersler olduğuna işaret etti. 1. Dünya Savaşı'nın bazı sonuçlarına zorla maruz kalan Türkiye'nin savaşın sonuçlarından kurtulmaya başladığını söyleyen Raysuni, "Şimdi Türkiye'nin üzerindeki tozu silkeledi, bu ağır mirastan kurtuldu ve mağlubiyet sona erdi" dedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Türkiye'nin, toprakları ve müesseseleri üzerindeki tam egemenliğini geri aldığına işaret etti. Ayasofya'nın ibadete açılmasını "Dünya çapında dini bir dönüşümün işareti" şeklinde değerlendiren Raysuni, "Bazı kesimlerin, Ayasofya'nın ibadete açılması konusundaki rahatsızlıklarının sebebi, siyasi, ideolojik. Özellikle de Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ediyorlar." ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR