Almanya'da salgınının dördüncü dalgası başladı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısıyla son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaşılan Almanya'da salgınında dördüncü dalganın başladığı bildirildi.
DÜNYA , 30 Temmuz 2021 Cuma, 11:23
Almanya'da salgınının dördüncü dalgası başladı

Alman medyasının Robert Koch Enstitüsü (RKI) kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Enstitüsü Müdürü Lothar Wieler'in bu hafta bir video konferans toplantısında Kovid-19'a ilişkin en son bulguları üst düzey yetkililerle paylaştığı ve onlara ülkedeki salgında "dördüncü dalganın başladığını" aktardığı kaydedildi.

Wieler'in toplantıda epidemiyolojik eğilimleri tahmin etmek için önemli bir gösterge olan 7 günlük insidans oranının, son derece bulaşıcı Delta varyantı nedeniyle son haftalarda artmaya devam ettiğine işaret ettiği ve bu nedenle koronavirüs karşıtı önlemlerin sürdürülmesinin öneminin altını çizdiği ifade edildi.

Almanya'da son 24 saat içinde 3 bin 142 Kovid-19 vakası kaydedilirken virüs nedeniyle 21 kişi hayatını kaybetti. Almanya'da halihazırda 347 Kovid-19 hastası yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

"AŞILAR BİZİ TEK BAŞINA SONBAHARDAKİ ARTIŞTAN KORUYAMAZ"

Robert Koch Enstitüsü Başkanı (RKI) Başkanı Lothar Wieler daha önce yaptığı açıklamada, tehlikenin henüz geçmediğini, Delta mutasyonu daha bulaşıcı olduğu için ilerleyen dönemlerde vaka sayısının tekrar artmasının beklendiğini ifade etmiş, Wieler, büyük ölçüde normalleşen İsrail'de vaka sayısında yeniden artış olduğuna atıfta bulunarak, "Aşılar tek başına bizi sonbahardaki artıştan koruyamaz" diyerek virüse karşı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurgulamış, yılın başında birinci ve ikinci doz aşı olan yaşlıların ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin sonbaharda üçüncü doz aşıya ihtiyacı olduğunu söylemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR