Anneler Günü ne zaman kutlanacak?
Anneler Günü de 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçecek özel günler arasında yer alıyor. Bazı illerde yer alan seyahat kısıtlamaları ve hafta sonları devam eden sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bu yıl bir arada olmayan kişiler için Anneler Günü uzakta geçecek. Peki, 2020 Anneler Günü ne zaman kutlanacak?
GÜNDEM , 08 Mayıs 2020 Cuma, 10:50
Anneler Günü ne zaman kutlanacak?

Anneler Günü içerisinde2020 yılında da hediyeler verilecek ve en değerli varlıklara güzel sözler söylenecek. Bu yıl covid-19 nedeniyle fiziksel olarak eski yakınlık olamayacaksa da dilekler ve hisler yine bir araya gelecek. Peki, 2020 yılında bu özel gün ne zaman gerçekleşecek?

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Anneler Günü her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. 2020 yılında mayıs ayının ikinci pazar günü ise 10 Mayıs'a denk geliyor. Yani 10 Mayıs 2020 Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanacak.

Peki, bu özel günün tarihçesinde neler yer alıyor? İşte annelerin bir kez daha hatırlandığı bu günün tarihçesinde yatan detaylar...

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR