Antarktika'da bile görülen koronavirüs salgını o mahalleye giremedi
En son Antarktika'da da görülerek tüm kıtalara yayılan koronavirüs salgını, Samsun'un Tekkeköy ilçesine bağlı Karaperçin Mahallesi'ne giremedi. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına herkesin uyduğu 100 haneli mahallede, henüz koronavirüs salgını görülmedi. Ev ziyaretlerinin kaldırıldığı köyde cami hoparlöründen her gün uyarı anonsu yapılıyor.
GÜNDEM , 24 Aralık 2020 Perşembe, 09:28
Antarktika'da bile görülen koronavirüs salgını o mahalleye giremedi

Koronavirüs vaka sayısı yüzde 100 artış oranına ulaşan Samsun'da yapılan yoğun çalışmalar etkisini gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda kentteki vaka sayısında yüzde 20 azalma olduğunu belirtti.

HİÇ VAKA GÖRÜLMEDİ

Kent merkezinde HES uygulamasında kırmızı alanların fazla olmasına rağmen ilçelerdeki kırmızı alanlar yeşile dönmeye başladı. Öte yandan Tekkeköy ilçesine bağlı Karaperçin Mahallesi'nde ise pandemi döneminin başından beri hiç vaka görülmedi. 100 haneli mahallede, tüm kurallara titizlikle uyuluyor.

TÜM ÖNLEMLER ALINIYOR

Vatandaşlar, gündelik işleri olan bağ, bahçe ve hayvancılık işlerini maskeyle yapıyor, sosyal mesafe kurallarına da özen gösteriyor. Ev ziyaretlerini rafa kaldıran mahalleli, koronavirüse karşı tüm önlemleri alıyor.

CAMİ HOPARLÖRÜNDEN UYARI YAPILIYOR: BERABER YENECEĞİZ

Vaka görülmemesi için de imam tarafından her gün saat 14.00'te cami hoparlöründen uyarı anonsları yapılıyor. İmam Mürsel Eren'in uyarı anonsunda, "Koronavirüs hastalığı, dünya genelinde salgın bir hastalıktır. Bu hastalığı hep birlikte yeneceğiz. Evimizden çıkmayalım, kurallara uyalım. Maskemizi takalım, mesafe kurallarına uyalım ve temizliğe özen gösterelim. Komşulara ziyaretlere gitmeyelim, toplu halde bulunmayalım. Hastalık bulaşıcıdır, bunun tedbirini almazsak hastalığı yenemeyiz. Tedbir bizimdir, takdir Allah'ındır. Kurallara uyalım" çağrısında bulunuyor.

"MİSAFİRLİKLERİNİ VE TOPLU GÖRÜŞMELERİ ERTELEDİK"

Vaka görülmemesine rağmen tedbiri elden bırakmadıklarını ifade eden Karaperçin Mahallesi Muhtarı Cevdet Karaduman, "Her gün cami hoparlöründen uyarı yapılıyor. Ev misafirliklerini ve toplu görüşmeleri bir süreliğine erteledik. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına da çok özen gösteriyoruz. Mahallemizdeki herkesin bahçesi var, hepimiz çiftiyiz. Bahçeye gitsek bile maskemizi çıkarmıyoruz. Cuma namazlarında da sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Tüm kurallara özen gösteriyoruz, hane halkını uyarıyoruz" dedi.

"DIŞARIDAN GELEN OLURSA ONLARI DA UYARIYORUZ"

Karaduman, "Dışarıdan gelen olursa onları da uyarıyoruz. Bu hastalık hiç belli olmuyor, ben de vardır, başka birine bulaşır. Büyüklerimizi ziyaret etmiyoruz. Aldığımız önlemlerden dolayı şükürler olsun mahallemizde hiç vaka görülmedi ve inşallah da görülmez. Maskemizi bile çöpe atmıyoruz, ateşte yakıyoruz. Sürekli maskemizi değiştiriyoruz. Her gün mahalleliyi arıyorum, soruyorum. Çok şükür şu ana kadar vaka görülmedi" diye konuştu.

"SELAMLAŞMAYI BİLE UZAKTAN YAPIYORUZ"

Koronavirüsün çok tehlikeli olduğunu belirten imam Mürsel Eren, "Bu mahalleye hastalığın gelmemesinin en önemli nedeni; herkesin kurallara uymasıdır. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına hepimiz uyuyoruz. Sokakta ve tarlada sürekli maskemizi takıyoruz. Asla misafirliğe gitmiyoruz, selamlaşmayı bile uzaktan yapıyoruz. Her gün saat 14.00'te cami hoparlöründen uyarı yapıyoruz" dedi.

"ESKİDEN AKŞAMA KADAR BİR ARADAYDIK, ŞİMDİ GÖRÜŞMÜYORUZ"

Mahalleye virüs sokmadıklarını anlatan Gülkız Genç de "Herkes tüm kurallara dikkat ediyor. Şehirden kaçıp, köyümüze geldik. Ev ziyaretlerine gitmiyoruz, maske ve mesafe kurallarına da uyuyoruz. Eskiden akşama kadar bir aradaydık ama şimdi görüşmüyoruz. Virüsü mahalleye sokmamakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

"VAKA OLMADIĞI İÇİN ÇOK MUTLUYUZ"

Çöpünü bile maskeyle attığını ifade eden Refika Yılmaz, "Her şeye dikkat etmeliyiz, eğer etmezsek durum kötüye gidiyor. Çok şükür dikkat ettiğimiz için Allah da bize yardımcı oluyor. Köyümüzde vaka olmadığı için çok mutluyuz. Kurallara uymayanlar var, maskenizi lütfen takın" diye konuştu.

SON OLARAK ANTARKTİKA'DA DA GÖRÜLDÜ

Öte yandan Çin'in Vuhan kentinden yayılan ve 1 yıldır etkisini gösteren koronavirüs salgını sadece Antarktika kıtasında görülmemişti. Şili'ye ait bir araştırma merkezinde 30'dan fazla insanın koronavirüse yakalandığı belirlenirken, böylece salgın tüm kıtalara yayılmış oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR