Arjantin'de KOVID-19 önlemleri protesto edildi
Arjantin'in çeşitli şehirlerinde yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının artış göstermesi nedeniyle geçen hafta sıkılaştırılan önlemlere karşı ülke çapında gösteriler yapıldı. Gösteriler sırasında çıkan olaylar nedeniyle 25 kişi gözaltına alındı.
DÜNYA , 26 Mayıs 2021 Çarşamba, 10:11
Arjantin'de KOVID-19 önlemleri protesto edildi

Arjantin'in kuruluşun temellerinin atıldığı 25 Mayıs Vatan Günü'nde muhalefetin öncülüğünde Başkent Buenos Aires'te, şehir merkezindeki toplanan yüzlerce kişi, Devlet Başkanı Alberto Fernandez hükümetini ve 22 Mayıs-30 Mayıs tarihlerinde geçerli olan sıkı COVID-19 önlemlerini protesto etti.

Gösteriye arabasıyla katılan kişiler korna çalarak protestoya eşlik etti.

Başkent Buenos Aires'in yanı sıra, devlet başkanlığı konutu Olivos ile Rosario, Bariloche, Cordoba, Mendoza, Mar del Plata, Bahia Blanca ve Tucuman şehirlerinde de gösteriler vardı.

25 kişi gözaltına alındı

Rosario'da COVID-19 tedbirlerini kabul etmeyen ve salgını reddeden karantina karşıtı grupla polis arasında arbede çıktı. Olaylar nedeniyle 25 kişi gözaltına alındı.

Önlemleri sıkılaştırma kararı alınmıştı

Devlet Başkanı Fernandez, ülkede salgının artışa geçmesi nedeniyle ülkede COVID-19 karşıtı önlemlerin sıkılaştırma kararı almıştı.

22 Mayıs-30 Mayıs tarihlerinde geçerli olmak üzere, halkın temel ihtiyaçları harici sokağa çıkması kısıtlanmış, sosyal, dini, sportif ve eğitim aktiviteleri iptal edilmiş ve restoranların sadece paket servis şeklinde çalışması kararı alınmıştı.

3,5 milyon kişide koronavirüs görüldü

Yaklaşık 45 milyon nüfuslu Arjantin'de 75 binden fazla kişinin hayatına mal olan COVID-19, bugüne kadar 3,5 milyon kişide görüldü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR