Asgari ücrette yarın kritik gün
Gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantı yarın yapılacak...
EKONOMİ , 05 Aralık 2013 Perşembe, 13:58
Asgari ücrette yarın kritik gün

Asgari ücretlinin dört gözle beklediği zam pazarlığı yarın başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar için bir araya gelecek. Çalışma Bakanlığı, komisyonun ilk toplantısı için tarafları toplantıya çağırdı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. İşverenler, işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.

ÖNGÖRÜ YÜZDE 3+3

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş, net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor. Öte yandan 2014 Yılı Programı'nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin Ocak ve Temmuz'da yüzde 3 artırılması planlanıyor.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR