Aşıya itiraz sağlığa tehdit!
Çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı son dokuz yılda 183'ten 30 bine çıktı. Bu astronomik artış, halk sağlığını tehdit eder hale geldi. Aşı karşıtlığı yüzünden kızamık ve çocuk felci hastalıklarında artış oldu. Avrupa'da, ABD'de kızamıktan ölümler görülmeye başlandı. Bazı kesimlerin bilimsel olmayan verilerle halkı yanlış yönlendirdiğini söyleyen uzmanlar, "Aşı hayat kurtarır" diyor.
GÜNDEM , 22 Ocak 2020 Çarşamba, 09:10
Aşıya itiraz sağlığa tehdit!

Aşılama programları; aşı ile önlenebilir bulaşıcı hastalıkları engellemeyi, dolayısıyla bu hastalıkların neden olduğu ölümleri ya da sakatlıkları önlemeyi amaçlar. Aşılanma yolu ile bireysel bağışıklık sağlanır ve kişi hastalıktan korunurken, aynı zamanda toplumsal bağışıklık sağlanır. Gelin görün ki, aşılanmamayla doğru orantılı olarak kızamık, çocuk felci gibi hastalıklarda artış var. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre; Türkiye'de 2017 yılında kızamık vakalarının sayısı 69 iken 2018'de bu rakam 510'a, 2019'da da önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666'ya ulaştı.

NEDEN KARŞI ÇIKIYORLAR?

1) Dini sebeplerle; 'Günah' olduğu varsayımı- Caiz olmadığı yönünde verilen fetvalar, "Modern tıp Allah'ın işine karışıyor" düşüncesi.

2) Post modern yaklaşımlar; "Güvenli değil!" "Aşı olmaktansa hasta olmak iyidir; çünkü aşılar hastalığın kendisi kadar koruyucu değildir." "Anne sütü, içeriğindeki maddeler bebeği enfeksiyonlardan korur."

ÇOCUĞUNA AŞI YAPTIRMAYAN BİR ANNE

Ziraat Mühendisi Güldem Erbaşlı 42 yaşında. Bir erkek çocuk annesi. Doğumdan sonra onun haberi olmadan yapılan ilk aşıları hariç, çocuğunu bilinçli olarak hiç aşılatmadı. "Deli misin?" sorularına alışık ama kararlı. "Kimse beni çocuğumu aşılatmam gerektiğine ikna edemez" diyor. Nedeni ona göre basit, Erbaşlı'ya göre, aşıların içeriğinde bulunan kimyasal maddeler insan sağlığına zararlı. "Buna aşı üreten firmaların para kaygısı da eklenince kaygılarım arttı. Alternatif tıptan faydalanarak özellikle de bazı besinleri tüketerek doğal yollarla da bu hastalıklardan korunmak mümkün" diyor.

KUDUZ AŞISI OLMA DA GÖREYİM

Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, aşı karşıtlarına sert çıktı. 'Köpek ısırdığında kuduz aşısı olma da göreyim' dedi. Ergönül, "Sizi köpeğin ısırdığını varsayalım, kuduz aşısı olmayacak mısınız? Hayır, deme şansınız yok çünkü ucunda ölüm var ama konu çocuklara aşı yaptırmaya gelince insan sağlığına olumsuz olduğu düşünülüyor. Burada ikircikli bir yaklaşım var" diyerek giriyor söze. Ergönül'e göre, bu tarz aşıların garantisi yüzde 70-80 olduğu için konu tartışmaya açık. Bir başka deyişle, 'aşı tartışmasının ana nedeni kızamıktan ölen biriyle henüz karşılaşılmaması.'

HALK SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Prof. Dr. Ergönül, böyle giderse salgın riskinin artacağını, halk sağlığının riske gireceğini düşünüyor. Öyle ki, Amerika ve İngiltere'de aşı yaptırmadığı için kızamıktan ölüm vakaları görülmeye başlandı. O yüzden uyarıyor: "Belki şu an değil ama aşı karşıtlığı artmaya devam ederse önümüzdeki 10 yıl içinde ölümler Türkiye'de de başlar."

3 FAZLA HASTA İÇİN DEĞER Mİ?

"Üç tane daha fazla hasta çekmek için, popüler olmak, konuşulmak için aşı karşıtlarını destekleyen meslektaşlarımız var" diyor Prof. Dr. Ergönül ve uyarıyor: "Siz uyanık olun! Araştırın, sorun, öğrenin ve unutmayın ki TV'ye çıkıyor, kitap yazıyor diye bu kişiler otorite değil!"

BAKANLIK DEVREYE GİRSİN

Prof. Dr. Ergönül, aşı karşıtlığının önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı'nın da acilen devreye girmesi gerektiğini düşünüyor. Tıpkı, İtalya, Almanya örneğinde olduğu gibi aşı kişilerin inisiyatifinden çıkarılmalı ve zorunlu hale getirilmeli. Açıklamalar Sağlık Bakanlığı eliyle özenle yapılmalı, karşıt kampanyalar yürütülmeli.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR