Assange'ın cezaevi görüntüleri ortaya çıktı!
WikiLeaks'ın kurucusu Assange'ın, İngiltere'de tutuklu bulunduğu cezaevinde çekilen görüntülerini Ruptly video ajansı yayınladı.
DÜNYA , 08 Haziran 2019 Cumartesi, 10:44
Assange'ın cezaevi görüntüleri ortaya çıktı!

Julian Assange'ın Rus medyasına sızdırılan gizli kamera kayıtları yüksek güvenlikli Belmarsh Hapishanesi'nde çekildi. Kayıtlarda, Julian Assange, başka bir mahkum ile sohbet ederken kayıt ediliyor.

REVİRDE OLDUĞU KONUŞULUYOR

Gizli kamera görüntülerde bir hücrenin içi de yer alıyor. Yerde birçok dergi göze çarpıyor. Ancak bu hücrenin Assange'a ait olup olmadığı bilinmiyor. Kamera kayıtlarını Assange'ın destekçisi olduğu belirtilen bir başka mahkumun çektiği ifade ediliyor.

NTV'nin haberine göre; görüntülerin çekilmesinden kısa süre sonra sonra Assange'ın sağlığının bozulduğu ve revirde gözlem altında tutulduğu gelen haberler arasında.

ASSANGE NE İLE SUÇLANIYOR?

WikiLeaks kurucusu, 2010 yılında ABD'nin de aralarında olduğu çok sayıda ülkeye ait binlerce gizli belge, yazışma ve askeri raporu internet üzerinden yayınlamıştı.

Julian Assange, İngiltere'de kefalet şartlarını ihlal etmekten tutuklu bulunuyor. 2012'de İsveç'te kendisine yöneltilen cinsel taciz suçlamaları nedeniyle Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Assange geçen ay cezaevine gönderilmişti.

17 YENİ SUÇLAMA

ABD Adalet Bakanlığı, son olarak Assange'a 17 yeni suçlama yöneltmişti. Bu suçlamalar arasında gizli kaynakların isimlerini edinmek ve yayımlamak da bulunuyordu. Assange'a geçen ay da eski istihbarat analisti Chelsea Manning'le birlikte Savunma Bakanlığı ağına girmek için plan yapma suçlaması yöneltilmişti. Öte yandan hakkındaki taciz suçlamalarını tekrardan açan İsveç, Assange'ın kendilerine iade edilmesini talep ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR