Asya'da ikinci dalga endişesi
Koronavirüs salgınının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Asya'da, Güney Kore'nin başkentinde yeni vakaların tespit edilmesiyle ve 11 vaka ortaya çıkan Çin'in Şulan kentinin karantinaya alınmasıyla, ikinci dalga endişesi oluştu.
DÜNYA , 11 Mayıs 2020 Pazartesi, 12:58
Asya'da ikinci dalga endişesi

12 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, kontrol altına alınmaya başlarken birçok ülkede virüse karşı alınan tedbirler hafifletilmeye başlandı.

ÇİN'DE BİR KENT KARANTİNAYA ALINDI

Salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Güney Kore'nin başkenti Seul'de yeni vakalar ortaya çıkarken, Çin'de Rusya ve Kuzey Kore'yle sınır komşusu olan Jilin eyaletindeki Şulan kenti, 11 yeni vakanın ortaya çıkması üzerine kent karantinaya alınırken, Asya'da ikinci dalga endişesi oluştu.

Giriş çıkışların Cumartesi gününden beri kontrol altında tutulduğu Şulan'da, günlük ihtiyaçları karşılamaları için her aileden sadece bir kişinin dışarı çıkmasına izin veriliyor.

SALGININ BAŞLADIĞI YER VUHAN'DA KARANTİNA KALDIRILMIŞTI

Dünya genelinde karantinaya alınan ilk şehir olan Vuhan'da hiçbiri ülke dışı kaynaklı olmadığı belirtilen beş vaka görüldü. Salgının başladığı yer olan Vuhan'da 76 gün süren karantina 8 Nisan'da kaldırılmıştı.

ÇİN VE GÜNEY KORE'DE VAKA SAYILARI DURMA NOKTASINA GELMİŞTİ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü mi Feng, halkı virüse karşı tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı ve yeni vakaların sosyal mesafe önlemlerinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Mi, hastalık belirtileri gösterenlerin tıbbi yardım almaları ve test yaptırmaları çağrısında bulundu.

Son vakalardan önce Çin ve Güney Kore'de hastalığa yeni yakalananların sayısı durma noktasına gelmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR