Avar'ın sözüne tepki yağdı
İstanbul Kadıköy'de 'Las Tesis' performansı için bir araya gelen kadınların gösterisini Twitter'da "Türk kadını küresel çetelerin etnik, dinsel ve şimdi de cinsel bölücüğün öznesi olmayacaktır. Kadınıyla erkeğiyle omuz omuza ekonomik siyasal sosyal kültürel bozulmaya karşı mücadele edeceğiz. Bilmem ne dansıyla, feminist şovlarla ancak bölücülüğün ekmeğine yağ sürülür" diye eleştiren gazeteci Banu Avar'a sert tepki geldi.
GÜNDEM , 10 Aralık 2019 Salı, 09:16
Avar'ın sözüne tepki yağdı

Kendisi de Kadıköy'deki danslı protestoya katılan ve polisin müdahalesiyle karşılaşan Türkiye Kadın Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Canan Güllü "Ben Banu Avar'a bu ülkede 2008'den 2019'a kadar öldürülen kadın sayısını hatırlatmak istiyorum" diyerek şöyle devam etti:

"2008'den 2019'a kadar 2 bin 865 kadın öldürüldü. Hep söylediğimiz üzere küçük bir futbol sahasını dolduracak çoğunlukta kadın sadece erkeklik onuru için öldürüldü. Bizi birbirimize düşüren, bizi ayrıştıran açıklamaların ne yeri ne de zamanı. Ben dün Kadıköy'de bir kadın polis tarafından darp edildim. Türkiye kadın hareketinin içinde emeği geçen diğer arkadaşlarım gibi kadın polisler tarafından devletin emri ile yani eril bir zihniyet tarafından darp edildim.

ŞİDDETİ ELEŞTİRMELİYDİ

Banu Avar'ın asıl bunlara dikkat çekerek polisin uyguladığı şiddeti eleştirmesi gerekirdi. Banu Avar'ın Şili'de de öldürülen kadınlar adına, yöntem olarak bir kültür ve sanat olan dansı en iyi dille aktarma yolunu ortaya koymuş insanları eleştirmeden önce bölgemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetle ilgili bilinçlendirme yapmasını isterdim."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR