AVM’lerin yenilenme hikayesi
Milyonlarca dolara inşa edilen alışveriş merkezleri eskiyince ne olacak? Tüketicinin yenilik aradığı günümüzde bu sorunun yanıtı "yenilenme"... Ama bir alışveriş merkezini yenilemek, konutu yenilemek kadar kolay değil.
EKONOMİ , 09 Haziran 2012 Cumartesi, 01:18
AVM’lerin yenilenme hikayesi
Tüketiciler sürekli gittikleri alışveriş merkezinin bir süre sonra eskidiğini, yeni olmadığını düşünmeye başlarsa ne olur? Türkiye gibi her gün yeni alışveriş merkezlerinin açıldığı bir ülkede bu sorunun yanıtı artık oraya gitmezler oluyor. Bu da büyük yatırımlarla inşa edilen alışveriş merkezleri için ölümcül bir tuzak.

TÜKETİCİ YENİDEN NASIL MI ÇEKİLİR?

Almanya merkezli Ece Şirketi, Avrupa'da 183 alışveriş merkezine tüketiciyi cezbetmeleri için danışmanlık veriyor. Amaç; birinci ve ikinci nesil alışveriş merkezlerinin yeni trend ve tasarımlarla yarışabilmesini sağlamak... Eski alışveriş merkezlerinin yenilerinden en büyük eksiği ise ölçek... Tüketici bir alışveriş merkezinde tüm ihtiyaçlarını gidermek istediği için yeni AVM'ler çok daha büyük ölçekte inşa ediliyor. Bu yüzden eski AVM'lerin yenilenmesinde genişleme de en önemli unsurlar arasında yeralıyor. Ama kilit unsuru Ece Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, "Müşterinin dileklerini ve isteklerini hedefleyen yenilenme" diye özetliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR