Avrupa Birliği, Apple için kararını verdi!
AB Komisyonu, Apple'ın vergi için İrlanda'dan yasa dışı destek aldığına hükmetmişti. Bunun üzerine de şirketin, 2003-2014 yılları arasındaki süreç için 15 milyar dolar ceza ödemesine karar verilmişti. Ancak firma, bu konuyu burada noktalamamış ve hukuki süreci devam ettirmişti. Akabinde de AB ve Apple vergi savaşının kazananı Apple oldu.
TEKNOLOJİ , 15 Temmuz 2020 Çarşamba, 17:05
Avrupa Birliği, Apple için kararını verdi!

Apple, vergi cezası için hukuki süreci kazandı! 15 milyar dolar ödeme kararı iptal edildi

Avrupa Birliği Komisyonu, 2016 yılında, Apple'ın İrlanda'da 10 yılı aşkın süredir yasa dışı yollarla vergi konusunda avantaj elde ettiğine karar verilmişti. Sonrasında da firmanın, İrlanda'ya 15 milyar dolar geri ödeme yapmasında karar kılınmıştı. Ancak ciddi bir rakam olan bu cezaya karşı Apple hukuki mücadelesini sürdürmüştü.

AB ve Apple vergi savaşı Avrupa Birliği Genel Mahkemesi tarafından Apple lehine sonuçlandırıldı. Mahkeme, AB Komisyonu kararının yeterli kanıtlara dayanmadığını ve vergi kararlarının İrlanda otoriteleri tarafından nesnel olarak verildiğini açıkladı. Böylece 3 yılı aşkın sürecin ardından Apple, 15 milyar dolar vergi ödemekten kurtuldu.

Şirket, AB'yi bu süreçte tek taraflı hareket etmekle suçlamıştı. Apple karar sonrasında da bir açıklama yaptı. Şirket, vergi ödemelerinin toplum adına büyük rol oynadığını bildiklerini ve dünyanın en büyük vergi mükelleflerinden biri olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR