Aylarca bozulmadan duruyor!
Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçesinin bazı köylerinde yetiştirilen, bozulmadan 7 ay saklanabilen sulu ve iri taneli meyvesiyle yurt dışından bile talep gören Zivzik narının rekoltesinin yüksek olması üreticilerin yüzünü güldürüyor.
EKONOMİ , 14 Kasım 2018 Çarşamba, 19:56
Aylarca bozulmadan duruyor!

Sebze ve meyve halinde 30 yıldır pazarcılık yapan Zakir Kezer, her yıl kış aylarında kasalar halinde bahçelerden toplanan Zivzik narının getirildiği pazarda kapış kapış tüketildiğini söyledi.

Zivzik narının özellikle diğer narlara oranla aromalı ve bol sulu olması ve bazı hastalıklara şifa olduğuna inanılmasının rağbeti artırdığını belirten Kezer, narın kilogramının 1,5 ile 2 TL arasında değiştiğini aktardı.

Kezer, narların kendine has özelliğinin ise ince kabuğu ve aromalı tadı olduğunu vurguladı.

Kezer, "Nar 7 ay bozulmadan özelliğini muhafaza edebiliyor. Yılda 50 ile 60 ton narı Siirt ve çevre illere satıyoruz. Siirt'te 30 yıldır esnafım. Yaklaşık her sene en az 50 ile 60 ton Zivzik narı satıyorum. "

"Zivzik narını Türkiye genelinde İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa yani her yere gönderiyoruz. Dış ülkelere de gönderiyoruz. Narlarımız kaliteli ve tadı çok güzel. Şifası da boldur. "

Adı Şirvan bölgemizden geliyor, Zivzik Köyü'nden. Arazisi ve suyu bol olduğu için sürekli güzel nar geliyor bize. Fiyatı da toptan 1,5 ile 2 TL arasıdır. Biz kışın sürekli nar satıyoruz. 11'inci aydan başlıyoruz mart, nisan aylarına kadar nar satışlarımız devam ediyor. Kurudukça narlar çok güzel oluyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR