Aziz Yıldırım kararını verdi
CAS kararının ardından genel kurul üyelerinin önüne gitmeye hazırlanan Fenerbahçe’de Başkan Aziz Yıldırım görevini bırakmayacak. Güvenoyu alarakYargıtay kararına kadar devam edecek olan Yıldırım, son ana kadar savaşını sürdürecek. Kulüpten atılanlar da affedilerek aday olmaları sağlanacak.
SPOR , 29 Ağustos 2013 Perşembe, 10:54
Aziz Yıldırım kararını verdi

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Fenerbahçe’nin 2 yıllık Avrupa kupalarından men cezasını onaylarken, kararı merakla bekleyen Fenerbahçe Yönetimi’nde de ortalık karıştı. Açıklamanın ardından acil olarak toplanan sarı-lacivertliler, kulübün geleceğiyle ilgili kararın bugünkü toplantıda verileceğini açıkladı.
Sarı-lacivertlilerin çoğunluğu, Başkan Aziz Yıldırım’ın bırakabileceği düşüncesini taşırken, Yıldırım’ın düşüncesinin ise çok farklı olduğu, genel kurula gidip, güvenoyu alarak yoluna devam etmeyi düşündüğü dile getirildi. Kongreye gidecek olan sarı-lacivertlilerde bundan önce kulüpten atılan isimler de affedilecek ve aday olmaları sağlanacak. Aziz Yıldırım’ın, en azından Yargıtay sürecinin sonuna kadar başkanlık koltuğunda oturmayı hedeflediği, bu şekilde sonuna kadar mücadelesine devam edeceği dile getirildi.
Bununla birlikte Fenerbahçe camiasında Nihat Özdemir ile Ali Koç’un ismi de başkan adayları arasında geçiyor. Aziz Yıldırım ile birlikte kader birliği yapan iki ismin, Yıldırım sonrasında koltuğa oturması isteniyor.
Sarı-lacivertli camiadan başkanlık konusunda baskı gören diğer isim ise Mehmet Ali Aydınlar... TFF Başkanlığı döneminde Aziz Yıldırım ve yönetiminin hedef ismi olan Aydınlar’ın da Aziz Yıldırım’ın karşısına çıkabileceği ifade edildi.

Mahkemeye gidiyorlar

Fenerbahçe, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) kararıyla ilgili, İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvuracak. Hukuksal olarak son noktayı koymaya hazırlanan sarı-lacivertlilerin yargılama yetkisine ilişkin itirazda bulunması bekleniyor.

UEFA’dan erken yazı!

UEFA’nın Fenerbahçe’ye karardan bir gün önce yazı gönderdiği, “Kuraya kimseyi göndermeyin. Biz size haber vereceğiz” mesajını verdi. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin henüz karar vermeden gönderilen bu yazı oldukça manidar bulundu.

‘Tasarruf yönetimde’

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, CAS kararının ardından çok üzüldüklerini dile getirdi. Günay, “Keşke bu cezalar başımıza gelmeseydi” derken, gelecekle ilgili olarak da şunları söyledi: “Tasarruf yetkisi yönetimde. Bir yol çizilecek.”

CAS, kısa açıklamasında UEFA’nın ceza kararını şikeden dolayı onadığını belirtti.

Yönetim mesaj verdi

Fenerbahçe Yönetimi’nin gündeme yönelik açıklaması ise şöyle:
Fenerbahçe hakkında henüz hiçbir yargı kararı yokken UEFA ile Fenerbahçe’nin alması gereken cezaların pazarlığının yapıldığı bir sistemde hukuk mücadelesi vermek, iç hukukunuzdaki ‘Fenerbahçe’ye özel’ uygulamalara karşı haklı kazanımlar elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Aslolan Fenerbahçe’nin menfaatleridir. Ve bu öncelik tahtında Yönetim Kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ve yol haritası, 29 Ağustos 2013 Perşembe günü yapılacak toplantıda belirlenecek, alınacak kararlar camiamız ile paylaşılacaktır. Son olarak; herkes bilmelidir ki konu Fenerbahçe olduğunda kendi kararlarının arkasında duramayanlar, bundan böyle Fenerbahçe’nin alacağı kararlara tabi olacaklardır.”

CEZA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

UEFA, Fenerbahçe konusundaki kararını bugün verecek ve sarı-lacivertlilerin ceza sürecinin ne zaman başlayacağı belli olacak. Geçtiğimiz günlerde Metalist Kharkiv’e yapılan uygulamaya bakıldığında, sarı-lacivertlilerin cezası bu yıldan itibaren başlayacak, 2014-2015 sezonu sonunda ceza tamamlanacak. Yine Kharkiv örneği göz önünde tutulduğunda; UEFA, PAOK’u Avrupa’ya dahil etti. Bundan dolayı Türkiye’den başka bir takımın gitmesi zor görünüyor.

Faturası çok ağır

Avrupa kupalarından iki yıl uzak kalacak olan Fenerbahçe, UEFA gelirlerinden de mahrum kalacak. Avrupa Ligi grubuna giremediği takdirde yaklaşık 10 milyon eurodan (katılım payı ve tahmini grupta toplanacak puanlardan oluşan toplam rakam) olacak olan Fenerbahçe, gruplara alınmaması durumunda evinde oynayacağı maçlarda yaklaşık toplam 6 milyon lira gişe hasılatını da alamayacak. Fenerbahçe’nin sadece bu yıl içinde kaybettiği rakamın yaklaşık 15 milyon eurodan fazla olduğu göze çarpıyor.

ALİ ŞEN: Aday olmasın

Fenerbahçe’nin eski Başkanı Ali Şen, Başkan Aziz Yıldırım’a, “Yeniden aday olma” çağrısında bulundu. CAS’ın kararını değerlendiren Şen, “Karar artık kesin. Kulüp şimdi yalnızca Yargıtay’ın Başkan Aziz Yıldırım’a verilen cezayı bozmasını bekleyecek. Ama bence Yargıtay kararı bozsa da Yıldırım, tekrar aday olmamalı. Kulübe büyük hizmetleri oldu ama yönetimde başkanlık yapabilecek yetenekte başka isimler de var” dedi.
Yönetimde yeniden görev almayacağını, kulübe desteğinin her zaman süreceğini söyleyen Ali Şen, “Fenerbahçe 2 yıl Avrupa’dan uzak kalınca gücünü kaybetmez” diye konuştu.

Giderayak iade etsin!

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, CAS’ın açıklamasının ardından kulübün internet sitesinden imalı bir açıklama yaptı. Hacıosmanoğlu’nun ifadeleri şöyle:
“UEFA’nın ardından CAS’ın verdiği onama kararı sonrası, Fenerbahçe kulübünü, Fenerbahçe sevdalılarını bu duruma düşürenlerin eline hizmet için bir fırsat daha geçti. Bu kararın ardından kendi kulübünü kaosa itenler, 2010-2011 sezonunun kupasını Türkiye Futbol Federasyonu’na iade ederek ‘Temiz Türk Futbolu’ adına giderayak ilk kez bir hizmette bulunabilirler.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR