Baba-kız su basan evde can verdi
Suriyeliİ 41 yaşındaki Cemil Mansur ile kızı 1.5 yaşındaki Meryem'in, oturdukları bodrum katını sel sularının basması sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili savcılık soruşturmayı sürdürüyor. Mansur ailesinin Kayseri’ye 5 ay önce geldiği, su baskını sırasında anne Esme ile ailenin diğer çocukları Neval ve Fatma’nın üst kattaki anneanne Hatice Mektebi'nin yanında oldukları için kurtuldukları belirlendi.
GÜNDEM , 11 Haziran 2015 Perşembe, 15:22
Baba-kız su basan evde can verdi
Suriye'deki iç çatışmalardan kaçarak Halep’den Kayseri’ye gelen Cemal Mansur, eşi 25 yaşındaki Esme, kızları 5 yaşındaki Neval, 7 yaşındaki Fatma ve 1.5 yaşındaki Meryem, merkez Melikgazi ilçesi Eskişehir Bağları Danişmengazi semti Canlı Sokak 35 numaralı 3 katlı apartmanın bodrum katına yerleşti.

Halep’de tatlıcılık yapan Cemil Mansur, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir kanepe fabrikasında çalışmaya başladı. Dün saat 22.00 sıralarında başlayan aşırı yağış nedeniyle 38 numaralı apartmanın bahçe duvarı oluşan selle bir anda yıkıldı. Mansur ailesinden anne ile 2 kızı, aynı apartmanın 2'nci katındaki yakınlarında misafirlikte bulunurken, yağmur suları ,baba-kızın kaldığı bodrum katına dolmaya başladı. Uyuyan kızı Meryem'i kucağına alıp, dışarı çıkmak isteyen Cemil Mansur, suyun basınçlı olması nedeniyle metalden yapılma dış kapıyı açamayınca içerde mahsur kaldı.

Komşuları ve sevk edilen itfaiyenin suyu tahliye etmesi ardından girilen odada koma halinde bulunan Suriyeli baba Kayseri Eğitim ve Araştırma, kızı ise ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak, Suriyeli baba-kız kurtarılamadı. ERÜ Hastaneler Başhekimi Prof.Dr. Kudret Doğru, "Suriyeli kız çocuğu hastanemize geldiğinde kurtarılamadı. Yapılan ilk incelemede boğularak öldüğü anlaşıldı. Ancak, bebeğin cesedi, daha sonra babasının da cesedinin bulunduğu Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine morguna Cumhuriyet otopsi için götürüldü" dedi.

BODRUMA SULAR BAHÇE DUVARININ YIKILMASIYLA DOLMUŞ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi yetkilileri, 3 katlı apartmanda olayın meydana geldiği bodrum katının kapısının demirden olduğunu, içeri dolan suyun kapıya basınç yapması sonucu, baba-kızın dışarıya çıkamadığını belirtti. İtfaiye yetkilileri içeri girdiklerinde suyun yüzündeki Meryem'i önce oyuncak bebek sandıklarını bildirirken, Suriyeli baba kızın öldüğü bodrum katında yaptıkları incelemede elektrik kaçağına rastlamadıklarını, dairenin sigortalarının atmadığını da belirledi. Bu sabah Melikgazi Belediyesi Başkan yardımcısı Mustafa Türkmen başkanlığında bir heyet, suların çekilmesi ardından 3 katlı apartmanın bodrum katı ve çevresinde Fen İşleri Müdürlüğüne ait ekiple inceleme yaparak, rapor tuttu. 

Melikgazi Emniyet Müdürlüğü de 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili düzenlediği ön raporda, Suriyeli baba-kızın ölümüne, aşırı yağış sonucu oluşan sel sularının bahçe duvarını yıkıp, bodruma dolmasının yol açtığına yer verildi.

Meteoroloji yetkilileri ise halk arasında 'Kırkikindi' olarak nitelendirilen kararsız yağışların Kayseri ve çevresinde 3-4 gün daha etkili olacağını, yağışların lokal olarak sele yol açabilecek şiddette yağdığını söylediler. Meteoroloji uzmanları, Kayseri il merkezinde halkın su baskınları ve sele karşı dikkatli olmalarını istedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR