Babek Zencani'den flaş operasyon açıklaması
Gündemdeki İranlı dolar milyarderi Babek Zencani, Reza Zarrab ile olan ilişkisini, Türkiye'deki yatırımlarını ve altın ticaretine açıklık getirdi.
GÜNDEM , 24 Aralık 2013 Salı, 17:36
Babek Zencani'den flaş operasyon açıklaması

Zencani, "Rıza Sarraf'ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir" dedi.

İranlı Babek Zencani, "Türk basınında hakkımda çıkan ve anlam vermekte zorlandığım haberlerle ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Ticari faaliyetlerimin hiç birinde en küçük bir yasa dışı davranışım olmamıştır. Kaynağı asla gizlenemeyecek hacimde bulunan ticari faaliyetlerim ile ilgili olarak İran vatandaşlarına uygulanan bir takım kısıtlamalar dışında hakkımda herhangi bir soruşturma ve kısıtlama da bulunmamaktadır" dedi.

RIZA SARRAF İLE HAYATIMDA BİRKAÇ KEZ GÖRÜŞTÜM

Türkiye'de yaptığı ticari faaliyetlerin tamamının kayıt altında olduğunu ve herhangi bir yasa dışı davranışının olmadığını kaydeden Zencani, şöyle devam etti:

"Türkiye'de gündemde olan soruşturmada adı geçen kimseler içinde İranlı olması nedeniyle tanıştığım Rıza Sarraf dışında tanıştığım herhangi bir kimse de bulunmamaktadır. Onunla da hayatımda birkaç kez görüştüm. Hiç bir şekilde yürütmekte oldukları ticari faaliyetlerin içinde de değilim, yaptıkları işlerden bilgi sahibi de değilim. İş yerlerinin nerede olduğunu da bilmem. Yasa dışı işlere karışmışlarsa da kendi sorumluluklarındadır. Onlar hakkındaki hiçbir işlem ve iddia ile ilgili olmak istemiyorum."

RIZA SARRAF İLE ANTALYA'DA BULUŞACAĞIM HABERİ TAMAMEN YALANDIR

Yaklaşık 6 aydan bu yana İran dışına çıkmadığını söyleyen Zencani, "Halen Tahran'da bulunuyorum. Rıza Sarraf ile Antalya'da buluşacağım haberi tamamen yalandır. Ben tanınan bir kimseyim. Yasa dışı yöntemlerle seyahat etmem veya sahte belge kullanmam mümkün değildir" dedi.

UÇAKLA ALTIN TİCARETİ TAMAMEN YASAL ZEMİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR

"Haberlerde sözü geçen uçakla altın ticareti tamamen yasal zeminde gerçekleşmiştir" diyen Zencani, şöyle devam etti:

"Yasalara uygun olarak Gana'dan 1.500-KG altın satın aldım. Bunun 500 KG lik kısmını Türkiye'ye satmayı, kalanını ise Dubai'ye satmayı planlıyordum. Atatürk Havaalanında, altının kaynağı ile ilgili belgelerin talep edilmesi üzerine, bu belgelerin Gana'dan getirilmesi için geçen süre kadar uçak havaalanında kalmıştır. Belgelerin gelmesi üzerine uçak Türkiye'den ayrılmıştır. Konu Türk Makamları tarafından bütün yönleriyle ve defalarca incelenmiş, hakkımda bir suçlama yapılmamıştır."

RIZA SARRAF'IN PATRONU DEĞİLİM

Zencani, "Rıza Sarraf'ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir" dedi.

ERDOĞAN'IN LİDERLİĞİNE OLAN GÜVENİM NEDENİYLE TÜRKİYE DE YATIRIM YAPTIM

Zencani şunları söyledi:

"Son yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gelişen Türkiye, sadece benim için değil, Müslüman ülkelerin sermaye sahipleri için bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür. Ben Başbakan Erdoğan'ın liderliğine olan güvenim nedeniyle Türkiye de yatırım yaptım. Gelişen dünyada en önde giden Türkiye ve Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir Müslüman olarak gurur duyuyorum. Sahip olduğum grup 65 şirketten oluşmaktadır ve yıllık cirosu 6-7 Milyar Euro civarındadır. Benim haberlerde bahsi geçen küçük işlere ihtiyacım bulunmamaktadır. Bu büyüklükteki bir mal varlığının, yasa dışı ve denetim dışı yollardan edinilmesi de korunması da mümkün değildir.

Bir İran vatandaşı olarak, İran vatandaşlarına uygulanan tecrit ve potansiyel suçlu politikasının bedelini ödüyorum. Ancak her şeye rağmen, Türkiye ve hayatımda hiç karşılaşmadığım ve tanışmadığım Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgimde bir azalma olmayacaktır. Türkiye'de yatırım yapmaya da devam edeceğim. Hakkımda sahte haberler yayarak beni bıktırmaya çalışanları da sevindirmeyeceğim. Hakkımdaki iddialarla ilgili olarak tarafımdan istenecek her türlü bilgi, belge ve yardımı sağlamaya hazırım."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR