Bakan Albayrak: Hedefleri tutturacağız
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog toplantısı kapsamında Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Albayrak "2019 ekonomik hedeflerini çok rahat tutturacağımızı düşünüyorum" dedi.
GÜNDEM , 28 Şubat 2019 Perşembe, 13:09
Bakan Albayrak: Hedefleri tutturacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ortak başkanlığındaki "Türkiye - AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı" Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde düzenlendi.. Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Türkiye ile AB ticaret hacminin 165 milyar dolara ulaşmış durumda...
* Gayet dengeli bir işbirliği bu. Tek taraflı politikaların yer aldığı bir dünyada işbirliğin ne kadar önem arz ettiğini altını çizmiş oluyoruz.
* Vize serbestisi konusu, gümrük birliği, karşılıklı iki tarafın yapacağı yatırımların daha da geliştirilmesi adına birçok konuyu ele aldık. Toplantının çok şeffaf olduğunu ve toplantıya katılan ve bu çerçevede önemli katkıları olan Sn. Jyrki kardeşime çok teşekkür ediyorum.

* Bütçe disiplini, cari açık ve fiyat istikrarında 6 ayda ciddi yol kat ettik.
* 2019 yılı için hedef enflasyonu 15,9 açıklamıştık. Bu noktada baktığımızda Ocak ayı ve Şubat ayı sahadan aldığımız hem para hem mali politikalar ışında hedeflediğimiz düzeyde gittiği yönünde çok net sinyaller alıyoruz.

* Ekonomide algı konusu çok önemli. Reel olmayan bir kırılganlıkla karşı karşıya kalmıştık. Cari denge geçtiğimiz mayıs itibari ile yüzde 6'nın üzerinde yüzde 7-8 lik bir gayri safi milli hasıla oranı beklenirken uygulanan sahadaki diplomasi etkisiyle yılsonu hedeflerinin bile altında muhtemelen 4'ün altında gerçekleşecek.

* Enflasyon malumunuz zor bir dönem, özellikle ikinci çeyrekten sonraki sürecin baz etkisiyle birlikte üzerinde bir performansla bu yılın enflasyonunu oluşturacağımızı düşünüyorum. Yabancı yatırımda 13 milyar doları geçtik.

* AB ile ilişkilerimiz günlük değil, taahhütlerin onurlandırılması çok önemli. Biz buradayız, AB ile sürekli olarak ilişki içerisinde olacağız. Biz bu coğrafyadayız. Ortadoğu'ya bakın. Türkiye'de idam yok. Demokrasiden yana taviz yok.

* Türkiye güçlü bir demokrasi sınavından başarıyla geçti. Bu mücadeleyi kazan-kazan ilişkisi ile tüm muhattaplarıyla ileriye devam edecektir. Bu çerçevede ilişkilerimiz daha da iyi olacaktır.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen'in açıklamaları ise şöyle:

* Bu görüşmelerin esas amacı sorunları çözümü üzerine yapılıyor. Türkiye ile derin ilişkilere sahibiz, mikrofon diplomasisi yapmamalıyız.
* Geçen yıl Türkiye AB'ye olan ihracatını yüzde 9 artırarak 75 milyar doların üstüne çıkarmıştır. Türkiye bizim en büyük 5. ticari ortağımızdır.
* Türkiye üç yıldan kısa sürede kriterleri tamamlayabilir.
* Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR