Bakan Avcı bu vicdansızlığa sessiz kalmasın
CHP’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay’ın okuldan uzaklaştırıldığı iddiaları TBMM gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Yağmur Balbay’ın “Okulda teröristin kızı damgasını yedim” sözlerinin ardından okuldan uzaklaştırıldığı iddiaları için yazılı soru önergesi verdi.
GÜNDEM , 29 Mart 2013 Cuma, 10:05
Bakan Avcı bu vicdansızlığa sessiz kalmasın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, cezaevinde bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı. İddialara göre, Balbay’ın kızı Yağmur Balbay, Norveç Gazetecilik Enstitüsü’nde düzenlenen ‘Özgür Medya Konferansı’nda sarf ettiği “Okulda teröristin kızı damgasını yedim” şeklindeki sözlerinden dolayı okuldan uzaklaştırıldı. Umut Oran ise Yağmur Balbay’ın Tevfik Fikret Lisesi’nden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığı konusunu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Umut Oran önergesinde ise “CHP İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay’ın Norveç Gazetecilik Enstitüsü’nde düzenlenen Özgür Medya Konferansı’na katılması ve burada yaşadıklarını anlatmasından sonra orta kısım birinci sınıfında okumakta olduğu Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nden uzaklaştırıldığı doğru mudur?” diye sorarken, ayrıca 15 Mart 2013 tarihinden itibaren Yağmur Balbay’a yönelik herhangi bir disiplin işlemi yapılıp yapılmadığını sordu.

Umut Oran’ın yazılı soru önergesinde ayrıca şu sorular da yer aldı:

“15 Mart 2013 tarihinden itibaren Yağmur Balbay ve ailesi ‘mobbing’ diye tabir edilebilecek bir takım uygulamalara hedef olmuş mudur, sınavlarında özellikle düşük not verildiği, ayrımcılığa uğradığı iddiaları hakkında bakanlığınız tarafından yapılan herhangi bir idari soruşturma bulunmakta mıdır? Dönemin ortasında Yağmur Balbay’ın ve ailesinin uğradığı mağduriyeti gidermek için hangi acil önlemleri alacaksınız / aldınız?”

“BAKAN AVCI BU VİCDANSIZLIĞA SESSİZ KALMASIN”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden de Bakan Avcı’ya seslendi. Yağmur Balbay’ın yeni bir okul bulması için elinden geleni yapacağını belirten Oran, “Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı'ya açıkça sesleniyorum, bu vicdansızlığa, bu ahlaksızlığa karşı sessiz kalmasın. Bir ortaokul öğrencisi fikirlerinden, düşüncesinden, babasına duyduğu sevgiden dolayı asla cezalandırılamaz. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. 12 yaşındaki bir kız çocuğunun sevgisine, fikirlerine, aydınlık zihnine bile tahammül edemeyen bir iktidar bloğu Türkiye'de huzur yaratamaz” dedi.

Umut Oran Twitter üzerinden şunları paylaştı:“Demokrasinin temeli özgür bireydir, farklı fikirdir, düşünce özgürlüğüdür. Burada kast edilen, iktidar yandaşlığı ile demokrasinin özüdür. Bir gazeteciden terörist, bir milletvekilinden mapus yaratan bir sistem, 12 yaşındaki bir çocuğa da ızdırap çektirecek kadar sınırı aşamaz. İnsanların çocuklarıyla, aileleriyle kavga etmek, onlara da uzanan bir intikam hırsı sağlıklı da değildir, insani de değildir. Milli Eğitim Bakanı bu haksızlığa karşı kayıtsız kalamaz. Hemen müdahalede bulunmalıdır, ilgili okul da gereken açıklamayı yapmalıdır. Herkes kendi vicdanında şunu cevaplandırmak zorunda 12 yaşında bir çocuğun bile haklarını gasp eden bir sisteme demokrasi denir mi? 12 yaşındaki bir çocuğa bile adeta saldıran bir sistemden, adil bir sistem, özgür bir sistem, demokratik bir sistem diye bahsedilebilir mi?”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR