Bakan Çavuşoğlu: Bu şımarıklıktan vazgeçin
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Doğu Akdeniz'de gerginliği artıran biz değiliz. Yunanistan'dır, Rum kesimidir. Bu şımarıklıktan vazgeçin. Bazı ülkelerin dolduruşuna gelerek kendinizi riske atmayın" dedi.
GÜNDEM , 25 Ağustos 2020 Salı, 19:51
Bakan Çavuşoğlu: Bu şımarıklıktan vazgeçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları...

Doğu Akdeniz'de herkes için adil bir hak istedik. Doğu Akdeniz'de gerginliği artıran biz değiliz. Yunanistan'dır, Rum kesimidir. Uzun yıllar bizi dışlayıcı faaliyetlerin durmasını bekledikten sonra bu faaliyetleri başlatmak zorunda kaldık.

Almanya'nın samimi çabalarına teşekkür ediyorum.

Yunanistan Avrupa Birliğinin koşulsuz desteği ile şımardı.

Yunanistan'ın mültecileri Türkiye'ye geri ettiğini raporlarla gösterdik. Bu hangi uluslararası hak ve evrensel değerler ile örtüşüyor?

Bu şımarıklıktan vazgeçin. Bir yere varılmayacağını artık anlamız lazım. Bazı ülkelerin gazına gelip, kendinizi riske atmayın. Dolduruşa gelmeyin, aklı selim hareket edin. Yanlış adımlar atarsanız, bu sefer elimizden bir kaza çıkmaz, gereği neyse onu yaparız. Biz diyaloğa varız. Bunu Cumhurbaşkanı'mız da söyledi.

Herkes tarafından kim samimi kim değil bilinsin. Türkiye hakça paylaşım için herkesle görüşmeye hazırdır.

Almanya elinden geldiğince objektif oldu.

Yunanistan kendisini Türk donanması önüne atmaya çalışan ülkelere kanmasın. Komşuyuz. Komşuyuz. Biz hakça paylaşmayı biliriz. Gelsin konuşalım, hakça adımlar atalım. Paylaşmayı tercih etsin.

Bizim dayatmaları kabul etmemiz mümkün değildir.

Bizim Avrupa Birliği'den beklentimiz dürüst bir arabulucu olmasıdır.

Türkiye jest yaptığında bile Yunanistan faaliyetlerini durdurmadı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI HEIKO MAAS'IN AÇIKLAMALARI

Tırmanan bu durumu ele aldık. Sadece AB'yi değil NATO'yu da ilgilendiriyor. Durum son derece riskli. Sorun iki tarafın doğrudan görüşmesi ile çözülebilir. Berlin sürecinin sürdürülmesini arzu ediyoruz.

Durumun tırmanması ne AB'nin ne Yunanistan'ın ne de Türkiye'nin yararınadır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR