Bakan Dönmez Bursa'da
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji sektörünün temsilcileri ile bir araya gelmek üzere Bursa'ya çıkarma yaptı.
BURSA , 15 Mart 2019 Cuma, 13:38
Bakan Dönmez Bursa'da

Bursa temaslarına valilik ziyaretiyle başlayan Bakan Fatih Dönmez'e, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Bursa Hakan Çavuşoğlu ile AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman eşlik etti. Gün boyu Bursa'da bakanlığın alanları ile ilgili temaslarda bulunacağını açıklayan Bakan Fatih Dönmez, "Gelişen kentlerin enerji ile ilgili alt yapı eksikleri olabiliyor ancak günümüzde Bursa'nın ciddi alt yapı sorunu kalmadı. Doğalgaz olmayan 4 ilçemiz kaldı onları da 2020 yılına kadar ortadan kalkacak" diye konuştu.

Dönmez, "Kamu, 2003'ten bu tarafa zorunlu olmadıkça eskiden başlamış yatırımlar hariç, yeni bir arz tarafında yatırım yapmıyor. Bugüne kadar bu 32 bin megavattan 90 bin megavata kadar olan yatırımların büyük bir kısmını özel sektör yaptı. Onların içerisinde yerli sermaye gruplarımız var, yabancı sermaye gruplarımız var, bu piyasaya ülkeye güvenerek bu yatırımları yaptılar, ne kadar teşekkür etsek azdır. Tabi sadece elektrik üretim tarafında yatırımla olmuyor, elektriği ürettiniz ama müşteriye, piyasaya taşıyamıyorsanız bunun bir anlamı yok. İletim yatırımlarının yapılması gerekiyor. Şehir içinde bunu dağıtmanız lazım. Özellikle Bursa gibi son dönemde iç göçe maruz kalmış, dışarıdan göç almış, normal ülke büyümesinin üzerinde gelişim gösteren bu şehirlerde yatırımlar rutin ölçeklerle de bu hizmetin karşılanmasına imkan verecek durumda değil. Onun için daha fazla yatırım ihtiyacı oluyor. Ama hamdolsun bugün arz tarafında da iletim tarafında da sorunumuz kalmadı. Yarın belki elektrikli otomobiller çıktığında biz farklı parametrelerle karşı karşıya kalacağız. Yeniden bu şebekelerde hesap kitap yapmamız gerekecek. Maalesef yerli kömürde termik santral gücümüz yeteri kadar yok. 2 bin megavat civarında bir kurulu gücümüz var, bunu arttırmamız lazım. Şu anda elektrik üretimimiz yerli ve yenilebilir kaynaklardan karşılanması oranı geçtiğimiz yıl yüzde 50 ile kapattık, bu sene Ocak-Şubat'ta yüzde 60'larda gidiyoruz, inşallah hedefimiz yüzde 65'lere çıkmak. Nükleer santral projemiz hızla ilerliyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk reaktörümüzü devreye almış olacağız. Bu yıl sonuna kadar Türk Akımı'nın karadaki çalışmaları da bitmiş olacak. Ülke olarak kaynak çeşitliliğini yapabilmek için rota ve güzergah çeşitliliğine de büyük önem veriyoruz. Türkiye bölgede enerjinin ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Onun için de altyapımızı büyük oranda tamamladık. Piyasa işletmeciliği açısından önemli aşamaları, mesafeleri kat ettik" diye konuştu.

BAKAN DÖNMEZ'DEN AÇILIŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Osmangazi ilçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Seçim İrtibat Bürosu'nun açılışını yaptı. Bakan Dönmez, "Bu iş artık sıradan bir belediye seçimi olmanın dışına geçti. Milli beraberlik ve beka sorunu haline geldi, bizim için maalesef öyle ifade ediliyor bir teferruat olmaya başladı. Karşımızdaki ittifakın, özellikle söylemleri üzerinden birkaç hususu ifade etmek istiyorum. Kendilerine 'Millet İttifakı' diyorlar, saygı gösteriyorum ama ilan etmediğiniz, bu milletin bildiği ortaklarınız da var. Şer ittifaklarına ortaklık yapıyorsunuz. Öyle tahmin ediyorum ki bu ortaklığı ifade ettiğinizde, bu millet size Millet İttifakı demeyecek, Zillet İttifakı diyecek korkusu ve endişesi içerisindesiniz. İstediğiniz kadar korkun, istediğiniz kadar gizleyin, bu millet sizin ne olduğunuzu, kimlerle birlikte olduğunuzu ayan beyan görüyor. Bakın özellikle büyükşehir belediyelerinde meclis üyesi aday listelerinde HDP'nin daha önce teröre bulaşmış ya da hoşgörüyle yaklaşmış isimleri ortaya çıkmaya başladı. Ama Cumhur İttifakı'nda her milletten, her farklı inançtan insanları görebilirsiniz ama hain göremezsiniz, terör sevicisi göremezsiniz" dedi.

'BU EZANI BU YURTTAN SİLME İMKANINIZ YOK'

Bakan Fatih Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz günlerde 8 Mart Kadınlar Günü'nde bir yürüyüş düzenlendi. Partimizin de katıldığı, organize ettiği bir dizi etkinliklerimiz oldu. Normaldir ancak o yürüyüşte normal olmayan bir şey yaşandı. Ezan-ı Şerif okunurken, bir takım protestolar görmüş olduk. Bütün milleti derinden üzdü, ıslıkladılar. İstediğiniz kadar protesto edin, ıslıklayın, bu ezanı bu yurttan silme imkanınız yok. Ezana ve bayrağa saygısı olmayanın bu millete, bu halka sevgisi olabilir mi? Onlara hizmet götürebilir mi? Onu da inşallah yurttaşlarımız etkili bir şekilde sandıkta cevabını verecek."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR