Bakan Koca: Artık kısıtlama yok çünkü aşı var
Bilim Kurulu bir kez daha koronavirüs ile mücadelede son gelişmeleri görüşmek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Kritik toplantı sonrası yazılı açıklama yapan Bakan Koca "Artık kısıtlama yok çünkü aşı var" dedi.
GÜNDEM , 13 Ekim 2021 Çarşamba, 22:09
Bakan Koca: Artık kısıtlama yok çünkü aşı var

İşte yapılan açıklama:

Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %40'ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Artık kısıtlama yok, çünkü aşı var. Ancak, ası olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek tedbirlere gerek kalmayacak. Topluca aşi olmadan bu mümkün değil. Asi olan vatandaşlarımız kendileri aşi olsalar dahi tedbirlere uyarak virüsün yayılımini kısıtlayabilir. Tedbirlere uyma sorumluluğuna tüm aşı olmuş vatandaşlarımızı davet ediyorum. Çok daha büyük bir sorumluluk olan aşı olmayı halen ertelemiş olanlar varsa onların da ellerini çabuk tutmalarini rica ediyorum.

Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, gençler üzerindeki ektisi, așı programımız ve yerli aşımız Turkovac'in güncel durumunu değerlendirmek üzere bir araya geldi. Son günlerde vaka sayılarında bir siçrama yaşanmamasına rağmen her yeni gün küçük artışlarla salgin tehdidini devam ettirmektedir. Bu gidişat sadece yeni vaka sayılarına değil kayıplarımıza da yansımaktadır. Ozellikle aşı olmamış ya da aşisi tamamlanmamış nüfusta vaka sayılan artış göstermekte ve bu durumdaki vatandaşlarımız hastanede tedavi görmeye ve yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ek hastalığı olan büyüklerimiz de ağır şekilde etkilenmeye devam etmektedir. Okullarda hareketliliğin başlaması ile birlikte vakaların yaş ortalaması düşmeye başlamıştı. Üniversitelerimiz de birer birer açılmaya başladılar ve bu hareketlilik de bir artışa neden olabilecek. Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için hızla ve topluca aşi olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %40'ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. gücümüzdür. Turkovac aşımızın diğer aşılar üzerine hatırlatma dozu olarak uygulandığı bir faz 3 çalışması devam etmektedir. Bu çalışma tamamlandığında acil kullanım için onaylanabilecek ve yaygın kullanım için seri üretime geçilerek kendi aşımız devreye girecektir. Kendi aşımızın kullanılması için iki doz aşısını olmuş sağlıklı kişilerin Turkovac aşi hatırlatma dozu uygulaması çalışmasına katılmasına ihtiyaç var. Kendi aşımızın ortaya çıkmasında ben de varim diyen tüm gönüllülerimizi çalışmaya katılmaya davet ediyorum. Kendi gücümüzü ele almazsak dışa bağımlı kalacağımız gerçeğini akıllarımızdan çıkarmayalım. Aşımıza sahip çıkarak bir an önce devreye girmesini temin edelim. Yerli aşımızı ürettiğimizde ihtiyaç sahiplerine aşı ulaştıracak bir ülke olacağız. Aksi halde ise aşıya ihtiyaç duyan ülke olarak kalacağız. Yerli aşımıza destek verin.

Artik kısıtlama yok, çünkü aşı var. Ancak, aşi olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek tedbirlere gerek kalmayacak. Topluca aşi olmadan bu mümkün değil. Aşi olan vatandaşlarımız kendileri aşı olsalar dahi tedbirlere uyarak virüsün yayılımını kısıtlayabilir. Tedbirlere uyma sorumluluğuna tüm aşi olmuş vatandaslarımızı davet ediyorum. Cok daha büyük bir sorumluluk olan aşı olmayı halen ertelemiş olanlar varsa onların da ellerini çabuk tutmalarını rica ediyorum.

Aşi programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Asıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşi olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşi olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.

Hepinizi, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR