Bakan Koca'dan 'inaktif aşı' ve 'mutasyon' açıklaması!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif aşıların mutasyonlu koronavirüse etkileriyle ilgili açıklama yaptı.
GÜNDEM , 19 Şubat 2021 Cuma, 17:31
Bakan Koca'dan 'inaktif aşı' ve 'mutasyon' açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında görülen mutasyona karşı inaktif aşıların (Çin aşısı) etkileriyle ilgili Twitter'dan açıklama yaptı.

Koca, "İnaktif aşının yan etki riski düşüklüğünün yanında mutasyonlardan da daha az etkileneceğini daha önce ifade etmiştik. Şimdi, dünya bunu da konuşmaya ve haberleştirmeye başladı" dedi.

Koca, "Bu ülkenin güzide vatandaşlarına en iyiyi temin etmek için çalışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AŞI ÇAĞRISI

Türkiye'de koronavirüs aşısı olanların sayısı 6 milyonu geçti. Geçtiğimiz günlerde koronavirüsle mücadele kapsamında aşı yaptırılması yönünde çağrıda bulunan Bakan Koca, "Aylardır yaşadığımız korku, sonunda bir iğne ucu kadar küçülecek. Sıramız gelmişse aşımızı yaptıralım" ifadesini kullanmıştı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlarken "Mutasyonlu virüste il sayısı ve oran artışı var. Şu an 37 ilde mutasyon var. Bulaşıcılığı yüksek bir mutasyon bu." demişti.

Bakan Koca, şunları söylemişti:

"Mutasyonlu virüste il sayısı ve oran artışı var. Şu an 37 ilde mutasyon var. Bulaşıcılığı yüksek bir mutasyon bu. Yayılımı fazla ama hastalık etkisi artmış ya da azalmış değil. Karadeniz'deki artışın mutasyonla ilgisi yok. Düğünler, cenazeler, bir araya gelmeler gibi etkinliklerden kaynaklanıyor."

Koca, vaka sayısı en çok artan 5 ilin Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale olduğunu, en çok azalan illerin ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova, Bingöl olduğunu da duyurmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR