Bakan Koca: Okulların asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız
Koronavirüs Bilim Kurulu salgındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere haftalık toplantısını gerçekleştirdi. Bilim Kurulu sonrası alınan kararları açıklayan Bakan Koca, "Gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşı olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar." ifadelerini kullandı. Öte yandan okullardaki her vakanın dikkatle takip edildiğini belirten Bakan Koca, yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini ve endişeye mahal verecek bir durumun olmadığını ifade etti.
GÜNDEM , 22 Eylül 2021 Çarşamba, 21:45
Bakan Koca: Okulların asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız

Bilim Kurulu, koronavirüsteki gelişmeleri ele almak için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün toplandı. Toplantının ardından Bakan Koca, alınan kararları açıkladı.

Bakan Koca'nın Twitter'dan paylaştığı yazılı açıklama şöyle;

Bugün Bilim Kurulumuz salginin seyrindeki tehdit edici durumu, özellikli bazı grupların salgin karşısındaki yeni durumunu ve okullarımızdaki seyri ve aşi programımızı değerlendirmeye aldı.

Son 3 haftayı içine alan dönemde artahareketlilik ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salginin başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salginin kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor. Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor. Aşinin varlığı en büyük gücümüz. Buna rağmen vaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda ise buna paralel bir artış olmuyor. Daha üzücü olan ise tedbirlere uymakta gevşeklik gösterdiğimiz ortadadır. Salgin aşı ile engellenebilir. Ancak aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir. Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz. Kısır döngüyü kıracak olanın hızla aşılanmak ve hatırlatma dozları olduğunu tespit edip uygulamaya aldık. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş olan vatandaşlarımızın hızla aşılanmaları bu açıdan son derece gereklidir.

Okullarımız da salgının seyri açısından yakın takibini yaptığımız özel bir alan. 6 Eylül'den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını israrla belirtmişti. Așının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda israrlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sinifların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hifzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında israrcıdır.

Bilim Kurulumuz bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşlarımızı özel olarak ele almış aşi olma durumlarını değerlendirmiştir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamak üzere özel bir çalışma yürütüyoruz. Benzer durumda gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salginin seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşi olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar.

Ași programimiz planımıza uygun devam ediyor. Hizla, hedef nüfusumuz en az iki doz aşılı hale geldiğinde salginin kısır döngüsü sona ermiş olacak. Bildiğiniz gibi 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız artık yayında. Bu bize yeni bir hedef gösteriyor. İlk doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız çok büyük ölçüde maviye döndü. Simdi sıra ikinci doz aşılanma oranlarımızı gösteren haritamızın maviye dönmesinde. Bunu hep birlikte başarabiliriz.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR