Bakan Özlü: 16 Nisan'da Türkiye şaha kalkacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, referandumdan 'evet' çıkması halinde 16 Nisan'da Türkiye'nin şaha kalktığına hep birlikte şahit olacaklarını söyledi.
BURSA , 30 Mart 2017 Perşembe, 19:44
Bakan Özlü: 16 Nisan'da Türkiye şaha kalkacak

Bakan Faruk Özlü, Bursa'da bebe konfeksiyonu sektörüyle kahvaltıda bir araya geldi. Sektörün sıkıntılarına temas eden Özlü, referandumla alakalı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin birçok alanda dünyanın orta seviyeli ülkelerinden biri olduğuna işaret eden Özlü, "Referandumdan çıkan sonuç bizim bu seviyelerde takılıp kalmamıza sebep olabilir. Yenilenmeden kalkınma ve gelişme olmaz. Referandumun sonucu Türkiye'nin bir sıçrama yapmasına ve süper lige çıkmasına vesile olacaktır. Bu açıdan yeni sistem ile mevcut sistem arasındaki farklılığa çok iyi dikkat etmemiz lazım. Mevcut sistem nerede ve neden tıkanıyor? Yeni sistem bu tıkanıklılıkları nasıl aşacak? Bu referandumda kişileri değil, sistemi oyluyoruz. Bu referandum Türkiye için hayati önem taşıyor. Mevcut sistem hükümetlerin kurulamaması, kurulsa da uzun ömürlü olamaması riskidir. Mevcut sistem koalisyon ve erken seçim riski taşıyor. Yeni sistem ise bütün bu meseleleri ortadan kaldıracak. Yeni sistem teknik, yalımlı, açıklık, şeffaflık ve istikrar demektir. Yeni sistemde seçimlerden sonra muhakkak hükümet kuruluyor" dedi.

Cumhurbaşkanına yetki verilmesi ile ilgili de konuşan Özlü, "Bu kadar yetki bin cumhurbaşkanı için fazla değil mi diye soruluyor. Maksadınız iş yapmaksa, büyük işler yapmaksa yetki istersiniz. Ama amacınız iş yapmak değilse, Türkiye'yi büyütmek değilse mevcut yetkileri daha fazla görürsünüz. Muhalefetin durumu budur. Yetki konusu, yarı başkanlık ve başkanlık sistemi diğer ülkelerle aynı şekilde. Son zamanlarda üretilen yalanlara ve tezgahlara inanmayın. Referandumdan evet çıktığında büyük Türkiye'ye emin adımlarla ilerleyeceğiz. 16 Nisan'da Türkiye'nin şaha kalktığına hep birlikte şahit olacağız" şeklinde konuştu.

Bakan Özlü, kahvaltının ardından merkez Yıldırım ilçesi Vişne Caddesi'nde esnafı ziyaret etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR