Bakan Pakdemirli'den aşı açıklaması: Başlıyoruz
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, aşı çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Hayvanlarda aşı çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Bakan Pakdemirli, "Toplamda eylüle kadar sürecek bir çalışma. İlerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak bir çalışma" dedi.
GÜNDEM , 15 Mayıs 2020 Cuma, 11:32
Bakan Pakdemirli'den aşı açıklaması: Başlıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık bünyesindeki aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Pakdemirli, aşıda hayvanlar üzerinde çalışmaların başlayacağını ve bu çalışmaların eylül ayına kadar süreceğini söyledi. Pakdemirli, hayvanlar üzerindeki çalışmanın başarılı olması durumunda aşı prototipinin üretileceğini belirtti.

"VİRÜSÜN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE ATIK SUDA İZ BULDUK"

Pakdemirli, ayrıca atık suda virüs takibi konusunda, "Virüsün yoğun olduğu yerlerde atık suda da iz bulduk. İstanbul ve Ankara'daki atık sularda araştırmalar yapıyoruz. Birtakım bulgulara da rastladık. Bunla ilgili dünyada da makale yayınladık." dedi.

Pakdemirli'nin açıklamaları:

Virüsün izolasyonu ve çoğaltılması önemli. Bir balık düşünün, balığı kılçığından ayırmak gibi bir şey. Akabinde de inaktivasyonunu yapıyorsunuz. Virüsü öldürmüyorsunuz ama askerin elindeki tüfeği elinden alıyorsunuz. Artık laboratuvar ortamında çalışmalara müsait hale geliyor.

Hayvanlarda da aşı çalışmalarına başlayacağız. Hayvanlara da acımıyor musunuz diyebilir hayvanseverler. Virüs inaktive olduğu için hayvan sağlığına aykırı bir iş yapmıyoruz. Bu çalışma toplamda eylüle kadar sürecek ve ilerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak. Bizim enstitülerimiz çok takdire şayan, iyi işler çıkaran enstitüler.

İster istemez dünyada bir yarış var. Bu yarışın adı bir an evvel bu işin tedavisinin bulunması yönünde. Türkiye'de de farklı farklı disiplinlerde çalışmalar var. Biz Sağlık Bakanlığımız ile koordine çalışıyoruz ama diğer tüm kuruluşlara bilgi birikimimizin açık olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. En yakın zamanda inşallah gelişmelerle ilgili sizlere de ekstra bilgi sağlıyor olacağız. Dünyanın birçok ülkesinin önünde olduğumuzu da söyleyebilirim.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR