Bakan Soylu: Asayiş olaylarının yarısını yabancılar gerçekleştiriyor
İçişleri Bakanı Soylu, "Göç Kurulu Toplantısı"nda konuşuyor. Soylu, '462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.' dedi.
GÜNDEM , 15 Eylül 2021 Çarşamba, 09:54
Bakan Soylu: Asayiş olaylarının yarısını yabancılar gerçekleştiriyor

Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

Türkiye Suriye iç savaşının başladığı andan itibaren göç politikasını belirlemiştir. Bir takım düzenlemeler gerçekleşmiştir. Dünya düzensiz göç hareketlerini izlerken göç politikası belli olan bir anlayışı başından beri ortaya koyma kararlılığını göstermiştir.

Göç Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Uyum Müdürlüğü'nü kurduk. Özellikle eğitim, dil konusunda uyumu sağlayacak süreç bu dönemde gerçekleşti. YİMER iletişim merkezi de yabancıların soru ve sorunlarına cevap vermiştir. İlk dönem açık kapı olarak adlandırılabilir. İkinci dönemde uyum politikaları gerçekleştirildi. Suriye'nin 837 kilometresi sınır duvarları ve sistemlerle donatılmıştır.

2017'de Iğdır'da duvarları oluşturmaya başladık. Sonrasında Ağrı'da toplam 159 kilometre duvar yapıldı. İran'la bu konuda yağmış olduğumuz müzakereler de başarılı bir sonuca ulaşan bir süreçtir. Hakkari sınırında da bu yıl itibarıyla 20 km. tamamlıyoruz.

Buradan bir haber vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Van sınırının İran'da kalan 241 km'lik kısmına 1 milyar liranın üzerinde bütçe ile başlatıyoruz. Şu ana kadar 220 km yaptık, 241 km. daha üzerine ilave edeceğiz.

Gönüllü olarak geri dönen Suriyeli ise 462 bin 26 kişidir.

2016 yılından itibaren sınırlarımızda engellediğimiz göçmen sayısı 2 milyon 327 bindir.

Afganistan ülkeyi ele geçirmeden önce biz sınırlarımızda kontrolleri aldık. 104 bin 947 düzensiz göçmen ülkerine geri gönderilmeyi beklemekte ve takip edilmektedirler.

Sınırlarımıza her gün bin 500 kaçak Afgan göçmeni zorlarken şu andaki sayı 200-250.

Cumhurbaşkanımızın talimatı oradaki briket evlerin 100 bine çıkarılması. Niçin briket ev yapıyoruz? iki sebebi var. Onlar bizim komşularımız. İkincisi ise onlara orada güvenli bir ortam hazırlıyoruz.

"TÜRKİYE'DEKİ ASAYİŞ OLAYLARIN YARISINI YABANCILAR GERÇEKLEŞTİRİYOR"

Türkiye'deki asayiş sorununa ilişkin sözleriyle konuşmasına devam eden Soylu "Türkiye'deki olayların yarısı kadar olanları yabancılar gerçekleştiriyor. Yarısı da kendi içlerinde. Ve bunların yarısı da küçük evliliklerinden kaynaklanıyor." dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR