Balıkçıların yeni gözdesi! Kilogramı...
Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, bölge sularında kalkan avcılığında geçmiş yıllara göre az da olsa artış söz konusu olduğunu söyledi. Arslan, kilogramı 100 liraya satılan kalkanın aslında fiyatının düşük olduğunu belirtti
EKONOMİ , 26 Mart 2018 Pazartesi, 16:10
Balıkçıların yeni gözdesi! Kilogramı...

Arslan yaptığı açıklamada, hamsi ve diğer balıklarda sezonun erken kapanmasıyla kıyı balıkçılarının son günlerde kalkan avcılığına yöneldiğini belirtti.

Kalkanın, Batı Karadeniz'den bölge sularına geldiğini ifade eden Arslan, bölge sularında kalkan avcılığında geçmiş yıllara oranla az da olsa artış söz konusu olduğunu aktardı.

Tezgahlarda kalkanın kilogramının 100 lira civarında olduğunu kaydeden Arslan, "Fiyat yüksek gibi görünebilir ancak kalkan çok kıymetli bir balık. O nedenle de fiyatı yüksek. İlerleyen günlerde avcılığın fazlalaşması durumunda fiyatta belli oranda düşüş yaşanabilir" dedi.

Arslan, Doğu Karadeniz'de kıyı balıkçıları dışındaki balıkçıların sezonu erken kapattıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu sezon balık dönemi erken bitti. Gürcistan'da hamsi avı peşinde olan teknelerimizin tamamı Türkiye'ye döndü. Tekne ve takımlar şu anda liman veya barınaklara demirlemiş, personeline paydos vermiş durumda. Bundan sonraki süreçte denizde avcılık kıyı balıkçıları tarafından devam ettirilecek."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR