Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş'ın cezası belli oldu
Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş, FETÖ'den üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
GÜNDEM , 01 Kasım 2018 Perşembe, 16:00
Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş'ın cezası belli oldu

Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş'ın "anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs", "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "terör örgütü üyeliği suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 7,5 yıldan 15 yıla kadara hapisle tutuklu yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Savaş Kırbaş ile avukatı hazır bulundu. Duruşmada söz alan Kırbaş, suçlamaları kabul etmeyerek beraatini ve tahliyesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, dosya bir bütün olarak değerlendirildiğinde Kırbaş'a atılı suçun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçu kapsamında kaldığına dikkat çekerek, "anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs", "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından beraatına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Savaş Kırbaş'ı suçun işleniş biçimi ve zamanı dikkate alarak "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında verilen cezayı yarı oranında arttırarak 12 yıla hapse çıkartan mahkeme heyeti, sanığın geçmişi ve duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak cezayı 10 yıla düşürdü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR