Başbakan: "Ateşkes umarım kalıcı olur"
Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışı, gündemdeki gelişmelere dair basın mensuplarının sorularını yanıtladı...
GÜNDEM , 30 Aralık 2016 Cuma, 14:46
Başbakan: "Ateşkes umarım kalıcı olur"

Sincan Barbaros Cami'nde cuma namazını kıldı. Başbakan Yıldırım, namaz öncesi çocuklarla kartopu oynadı.Cami çıkışı ise kendisini bekleyen habercilerin sorularını yanıtladı...

İşte Başbakan Yıldırım'ın o açıklamaları;

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

21 maddeydi bazı maddelerde değişiklik yapınca diğerleri ile birleştirme yoluna gidildi. 18 madde olarak Genel Kurul gündemine gelecek. Komisyondaki görüşmeler demokratik bir tahammül ile gerçekleşti. Komisyonlarda söylenecek ne söz varsa söylenir, makul olanlar değerlendirilir. Nitekim böyle olmuştur. Komisyonlarda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Genel Kurul'da çok teknik bir detay, hukuki bir detay olmadıktan sonra değişiklik olmaz. Yapılacak çalışmalarla alınacak.

"ŞİMDİDEN GÜN VERMEK SAAT VERMEK YANLIŞ OLUR"

Takvim nasıl olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Genel Kurul aşamasından sonra Cumhurbaşkanımızın onay süreci var. Ondan sonra referandum süreci var. Şimdiden gün vermek saat vermek yanlış olur. Bu süreçler birbirine bağlı. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olacaktır. Bu vesile ile sonuna geldiğimiz 2016 yılı zor bir yıl oldu. Darbe teşebbüsünden terörle mücadele yılı oldu.

"ATEŞKES UMARIM KALICI OLUR"

Dün itibariyle Suriye'de ateşkes için mutabakata varıldı. Türkiye ve Rusya aktif bir rol oynadı. Bu umarım kalıcı olur. Bu vesile ile bütün vatandaşlarımızın yeni yılının hayır huzur ve kardeşlik getirmesine vesile olmasını diliyorum. Bu bereketli günde kışta kıyamette sınır boylarında vatandaşlarımız için görev yapan güvenlik birimlerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun. Bu süreç herkese açıktır. Kimsenin ölümüne rıza göstermesini beklemeyiz.

"BUNDAN SONRA SİYASİ SÜREÇ BAŞLAYACAK"

Terörün yanında olmayan barışın yanında olan herkes bu sürecin bir üyesidir. Bundan sonra siyasi çözüm süreci başlayacak. Ülke için kim faaliyette bulunduysa bütün gruplar bir araya gelecek ve el sıkışacak. Refah için herkes elini taşın altına koyacak. Arkadaşlar terörle mücadele bir ortak anlayışı gerektiriyor. Hepimizin ortak amacı Suriye'de barışı huzur ve geleceği kurtarmak aynı zamanda terör yuvalarını da ortadan kaldırmak.

Başbakan Yıldırım, namaz öncesi çocuklarla kartopu oynadı

"RUSYA VE ABD İLE ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Rusya ile çalışmalarımız var. ABD ile çalışmalarımız var. Bizim orada bulunmamızın amacı bellidir. Vatandaşlarımızın mal ve can güvenliğini sağlamak, terörle mücadele ve sınırlarımızı korumak.

"OHAL KARARI 15 GÜN İÇİNDE GÜNDEME GELECEK"

OHAL'le ilgili kararı önümüzdeki 15 gün içinde gündeme gelecek, şu anda bir şey söylemeyeyim. Terörle mücadelede gidelecek ne varsa yapılacak. Hükümetimiz kararlılık içinde, en sahadaki en düşük kademedeki teröristle en yükseğin bizim için farkı yoktur.

"KURŞUN ADRES TANIMAZ"

Güvenlik güçleri, masum insanları öldürmeye kalkıyorsa hepsi bizim düşmanıdır. Adrese luzum yok. Kurşun adres tanımaz. Neredelerse oraya nereye kadar kaçarlarsa oraya kadar gideriz. Yurdun her köşesinde vatandaşlar güven içinde hissetmesi için arkadaşlarımız büyük bir fedakarlıkla çalışmalarını sürdürüyor.

"YILBAŞINDA TEDBİRLERİ ALALIM ÜZÜLECEK BİR ŞEY YAŞAMAYALIM"

Yılbaşı için genel olarak vatandaşlarımızın yeni yılı rahat geçirmesi için alınması gereken tedbirleri almak lazım. Emniyet tedbirlerini alalım ki üzülecek bir şey yaşamayalım."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR