Başbakan Diyarbakır'da açıkladı! "Öksüz ve yetim çocuklara..."
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da halka seslendi. Davutoğlu, "Bunu ilk kez açıklıyorum. Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak" açıklamasında bulundu.
GÜNDEM , 31 Mayıs 2015 Pazar, 20:01
Başbakan Diyarbakır'da açıkladı! "Öksüz ve yetim çocuklara..."
Başbakan Davutoğlu, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, halka hitap etti.

Davutoğlu, konuşmasına, "Peygamberler şehri Diyarbekir'e selam olsun. Kendisinden her zaman ders aldığımız mürşid şehrimiz, öncü şehrimiz, ışık şehrimiz Diyarbekir'e selam olsun. Kudüs'ün kardeşi Diyarbekir'e, Mescid-i Aksa'nın kardeşi Ulu Cami'ye selam olsun" şeklindeki sözleriyle başladı.

Diyarbakır'ın ilim ve uleması ile ilçelerinin de isimlerini sayarak selamlarını ileten Davutoğlu, vatandaşların sevgi gösterileri üzerine, Türkçe 'başım gözüm üstüne" anlamına gelen "ser sera ser çava" ifadesini kullandı.

Meydandaki coşkulu kalabalığa işaret eden Davutoğlu, "Hiç bir zaman bu manzarayı unutmayacağım. Diyarbekir, bugün ayakta ve 7 Haziran'a hazır" dedi.

"Ulu Cami'ye gidemeyenler, Diyarbekir'i anlayamazlar"

Davutoğlu, alandakilerin tekbir getirmesi üzerine, "Ne güzel tekbirler getirdiniz. Diyarbekir için 'mürşid şehir' dedim. Emin olun, her gelişimde, Diyarbekir'in kokusunu alışımda ben tevhid kokusu alıyorum, Hazreti Muhammed kokusunu alıyorum. Şimdiye kadar hiçbir Diyarbekir ziyaretim olmadı ki Hazreti Süleyman'ın huzuruna varmamış olayım, Ulu Cami'de şafağı görmemiş olayım. Ulu Cami'ye gidemeyenler, Diyarbekir'i anlayamazlar" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, bugün sabah namazı için  Ulu Cami'ye gittiğini anlatarak, şunları söyledi:

"Ulu Cami'ye gittiğimde dedim ki 'Ya Rabbi burada Mescid-i Aksa kokusu var, Bursa Ulu Cami kokusu var, Hazreti Mevlana kokusu var ve Hazreti İbrahim'in kokusu var. Ya Rabbi, bu diyarı İslam'dan uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verme, tevhitten uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verme.' Secdeye kapandım, dedim ki 'Ya Rabbi Mescid-i Aksa'nın kardeşinde, bu diyarlar, Kudüs Yahudilerindir, diyenlere fırsat verme. Allah'a yalvarıyoruz, o Rabbül Alemine yalvarıyoruz. Selahaddin Eyyubi'nin diyarlarından kelime tevhidi eksik eylemesin.'

Birileri, 'Kudüs Yahudilerin mekanıdır' diyor, onlara haddini bildirecek miyiz? 'Kudüs, Diyarbakır'ın kardeşidir, ezelden ebede kadar kardeşi kalacaktır' diyecek miyiz? Bakın işte bu ses dün İstanbul'da da vardı. İstanbul'da da fetih coşkusunu yaşadık, orada da vardı. İstanbul'un fethinin 562 yıldönümü. Diyarbekir'de de 1376. yıldönümü. Buradan anlasınlar diye söylüyorum, Diyarbekir bize tevhidi anlatır, millet-i İbrahim-i anlatır. Diyarbakır, etnik ve ulusalcılar karşısında ilahi kardeşliği anlatır. Ebu Eyyub-el Ensari, İstanbul'a niçin yürüdüyse, o yaşına rağmen İstanbul'un fethine niçin yürüdüyse, Halit-bin Velit'in oğlu Hazreti Süleyman da Diyarbakır'a onun için yürüdü. İstanbul'u, Diyarbakır'dan ayırabilirler mi? İstanbul, Diyarbakır'ın aziz ve ulvi kardeşidir ve hep bareber, Kudüs'ün, Mekke'nin ve Medine'nin kardeşidir."

"ALLAH DİYARBEKİR'DEN RAZI OLSUN"

Vatandaşların, 'Diyarbakır seninle gurur duyuyor" şeklindeki slogan atması üzerine de Davutoğlu, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Şu coşku var ya herkese en güzel cevabı veriyor. Allah, Diyarbekir'den razı olsun, Diyarbakır'ın muhabbeti bizde daim, bizim muhabbetimizi Diyarbakır'da daim kılsın" diye konuştu.

Davutoğlu, TBMM'deki bir görüşmede, "İstanbul'un kaderi, Kudüs'ün kaderidir, Saray Bosna'nın kaderidir" dediğini, bunun üzerine bir HDP'linin de "Neden İstanbul'un kardeşi Diyarbakır'dır, demiyorsunuz?' diye sorduğunu anımsattı. Davutoğlu, "Dedim ki, bunu zül addederim. Bu, dışarıda olan için söylenir. Biz Diyarbakırız, Diyarbakır biziz. Diyarbakır, yüreğimizin şehri, imanımızın şehri Diyarbakır'ı bir an Konya'dan ayrı tutarsam, Allah ikinci nefesi bize nasip etmesin. İşte bunlar bize böyle aşka bağlı değiller. Bunların gönülleri parçalı. Bunlar anlayamazlar ki, Konyalı, İstanbullu, Diyarbakırlı, Siirtli Mescid-i Aksa için, tevhid için hep aynı şeyi hissederler."

"BUNU İLK KEZ AÇIKLIYORUM"

"27 Mayıs'tan itibaren başlattığımız tarım destekleri ödemelerinde bugün ve yarın çiftçilerimize 2 milyar Türk Lirası ödeme yapıyoruz. Yıl başından bu yana 7,1 milyar (lira) ödeme yaptık. İkinci müjde, bunu ilk defa burada açıklıyorum, ta ki devletimizin şefkatini herkes görsün. Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR