Başbakan Erdoğan'a kesinlikle katılıyorum
Başbakan Erdoğan ve Alman Başbakanı Merkel ile ortak basın toplantısında konuştu. Merkel Suriye konusunda Başbakan Erdoğan'a kesinlikle katıldığını söyledi.
GÜNDEM , 04 Şubat 2014 Salı, 16:35
Başbakan Erdoğan'a kesinlikle katılıyorum

Angela Merkel, Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin, "Tabii ki biz bölgesel politikalarla ilgili 22'nci faslın görüşülmesini, 23 ve 24'üncü fasılların, yani yargı reformu gibi konuları ele alan bu fasılların da açılmasını istiyoruz" dedi.

"Koalisyon anlaşmamızda Türkiye'nin AB üyeliğini ucu açık bir nokta olarak görüyoruz" dedi

Türkiye'deki seçimleri konuştuk. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için burdaki Türklerin Almanya'da oy kullanmalarını temin edeceğiz. Almanya'da yaşayan ve Alman vatandaşlığı olan veya çifte vatandaşlığı olanlara ben onların şansölyesi olarak kendimi hissediyorum.

Koalisyon anlaşması için konuştuk. Burda yaşayan gençlerin opsiyon kullanması gerekmeyecek. Çifte vatandaşlığını kabul ediyoruz.

Suriye konusunu konuştuk. Türkiye'nin 700 bin Suriyeli'ye bakması çok önemli. Takdire şayan. Suriye'deki durumun kabul edilemez olduğunu. Uluslararası alanda bu adımların atılması gerektiğini söyledik. Cenevre'de istenilen sonuç alınamamıştır.

İran, Çin, Rusya'nın durumunu konuştuk. Her iki ülke arasındaki insanlar arasında büyük bağlar bulunmaktadır. Sayın Başbakan ziyaretinizden ötürü teşekkür ediyorum.

ERDOĞAN: İLİŞKİLERİMİZ DAHA İYİ OLACAK

Erdoğan: Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Hükümet kurulduktan sonra bizi davet etmeleri çok önemli. Hükümetlerine başarılar diliyorum. Bu dönemde de ilişkilerimizin daha da iyi olacağına inanıyorum.

Bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduk. Suriye konusunu konuştuk. Son dönemde ikili ilişkilerimizde iyi bir ivme kazandı. Sayın Merkel'e şu geçirdiği kaza sonrası iyleşmesinin ardından Türkiye'ye davet ediyorum.

Gerçi sayın Cumhurbaşkanın Nisan ayında ziyareti var.

SORU VE CEVAPLAR:

Suriye konusunda Cenevre’deki ilk tur görüşmelerde ilerleme sağlanamadı. Esed rejiminin varil bombası kullandığı da bildirildi. İnsani yardım koridoru konusunda BM’den beklentiniz nedir? Almanya’nın tavrı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Erdoğan: Suriye konusunda Cenevre 1 ve 2 ne yazık ki şu an itibariyle beklentilere olumlu bir netice ortaya koymadı. İnsani yardım konusunda Suriye Yermuk’ta şu anda insanlar açlıkla terbiye ediliyor. AA'nın yayınladığı 55 bin kare fotoğraf var. Suriye’deki insanlık trajedisi çok açık ve net gösterildi dünya TV’lerinde de. Bu kabul edilebilir bir şey değildi. Buna karşılık tüm insanlığın ortak tavır koyması lazım. 160 bin insanın öldürüldüğü dünyada insanlık nasıl futbol maçı seyreder gibi seyreder. Benim ülkemde 700 bine ulaşan sığınmacı var. 220 bini çadır ve konteynır kentlerde kalıyor. 2,5 milyar dolara yakın harcama yaptık. BM’den ne gibi destek geldi derseniz. 130 milyon dolar bir destek geldi. Açık kapı politikasıyla kaçan Suriyeli komşularımızı ağırlamaya devam edeceğiz. BM Güvenlik Konseyi kilitlenmiş durumda. Bu işin birinci derecede sorumlusu BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleridir. Bu da reforme edilmesi gerektiğini gösteriyor. Reforme edilmedikçe BM güvenlik Konseyi bir ilkenin iki dudağı arasında sıkışıp kalmış olacaktır.

Merkel: Rusya ile de çok yoğun şekilde konuşuyoruz. Rusya kilit bir rol oynuyor. Erdoğan'a bu konuda  kesinlikle katılıyorum . Özellikle Varil bombaları konusunda resimlerle birlikte kesinlikle bir şeyler yapmamız gerekiyor. Rusya, Çin, İran açısından adımların atılması doğrultusunda çalışmak istiyoruz.

'B VE C PLANIMIZ VAR'

REUTERS: Türkiye ve benzeri diğer ülkelerle farklı medya haberleri okunuyor. Ekonomik canlanmanın duraksamaya yüz tuttuğu ve Almanya ile ticari ilişkilerde yavaşlama tereddüdü var mı?

Erdoğan: Bağımsız bir kurum olan Merkez Bankası bu konuda adımları atıyor. Faiz artışına karşı olan bir Başbakanım. Bağımsız bir kurum olduğu için de benim müdahale yetkim yok ama kendi kanaatimi açıklamaktan da geri duramam. Bunun geçici olduğunu, bir süre sonra da B, C planımız var. Bunu en kısa zamanda, ama seçim öncesi, ama seçim sonrası bu uygulamayı başlatacağız.
 
MERKEL’DEN 'GEZİ' AÇIKLAMASI

EL CEZİRE TÜRK: Türkiye AB kapısında bekliyor. İyi niyet beyanınız ötesine giden bir adımınız olacak mı? Bu başlıklar daha önce açılsaydı yargı bağımsızlığı tartışmaları bu şiddette olmazdı görüşüne katılıyor musunuz?

Merkel: Türkiye’deki tartışmalar Türkiye’de yürütülen tartışmalar. Bizler de bu konuda yorumlarda bulunuyoruz. Gezi Parkı’ndaki protestolar konusunda bunun temel hak olduğunu söylemiştim. Protesto bir temel haktır. Her ülke kendi iç sorunlarını kendisi halletmek zorundadır.
Bu süreç ucu açık olan, zaman sınırlaması olmayan görüşmelerdir. Ankara protokolü önemli bir adımdır. Adım adım ilerliyoruz. Türkiye’nin tam üyeliğine dair tereddütlerim var. Bu ucu açık bir süreç ve bu sürecin ilerlemesini istiyoruz. Fasılların açılmasını ve adımların atılmasını destekliyorum.
 
ASİMİLASYON KONUSU


BERLİNER ZEİTUNG: Almanya ziyaretlerinizden birinde Almanya’yı ‘Türkleri asimilasyon’ konusunda uyarmıştınız. Hala bu görüşte misiniz?

Erdoğan: Herhalde bu cevabı şansölye vermeli. Bu bir genel ilkedir. Biz Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın entegrasyon konusunda olumlu davranması gerektiğini ifade ettik. Hem kendi hem de Alman toplumunun huzuru için bu çok isabetli bir konudur.

Merkel: Biz uyum çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uyum, çıkmaz yol değil, tek taraflı yol değil. Almanya’ya gelenler Almanca öğrenip burada hayatlarını devam ettiriyor. Sayın Başbakan asimilasyon olmaz dediği zaman sanki bize bunun bir uyarı gibi söylendiği hissine kapılıyoruz. Burada kimse bunu istemiyor. Böyle bir amacımız yok. Farklı kültürlerin zenginlik kattığını düşünüyoruz. Kabine görüşmelerinde bu çabaları ele aldık.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR