Başbakan Erdoğan'la bakın neyin pazarlığını yaptılar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında katılımcılara, dövizli askerlik konusunda düşüncelerini sordu. Toplantıya katılanlar, dövizli askerliğin bedelin düşürülmesi için Başbakan ile adeta pazarlık yaptı.
GÜNDEM , 17 Haziran 2013 Pazartesi, 17:44
Başbakan Erdoğan'la bakın neyin pazarlığını yaptılar

Başbakan, gündemle ilgili konuşmasının ardından katılımcılara dövizli askerliğin bedeliyle ilgili fikirlerini sordu. "Bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum." diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Belki bu biraz farklı olacak ama şöyle hemen burada bir adeta açık şöyle bir kamuoyu araştırması yapmak istiyorum. Biliyorum bu çok farklı bir şey olacak. Bu dövizli askerlik konusunda daha önce malum 10 bin Euro’yla bu işi yaptık. Son olarak yaptığımız bu. Şimdi çok değişik tabi rakamlar geliyor, bununla ilgili. Yetki Bakanlar Kurulu'nda. Birkaç arkadaşımızın burada düşüncesini alayım. Ne olmasını ister? Bunu öğreneyim. Ama biraz da insaflı olsun. Yani hesabı iye yapsın.” dedi.

Başbakan’ın bu sözleri üzerine yurt dışındaki vatandaşları temsilen toplantıya katılanlar, dövizli askerlikle ilgili talep ettikleri rakamları tek tek sıraladı. Avustralya temsilcisi 3500 Euro, Köln 6500 ile 8000 Euro arası, İtalya ve Belçika 5000 Euro, Hollanda 6500 Euro önerdi. Başbakan teklif edilen rakamlar üzerine görüşlerini anında dile getirdi.

Bütün görüşleri dinleyen Başbakan, değerlendirmelerden sonra nihai kararı vereceklerini belirterek, "Ona göre de adımı atarız. Zaten biz çalışma yapılamasına yönelik kendilerine talimatı verdik. Sizlerin kanaatini de burada böylece almış olduk." şeklinde konuştu.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR