Başbakan'ın fotoğrafına dart atan öğrenciler hakim karşısında
Samsun'da '4+4+4' sistemine karşı düzenlenen eylemde hedef tahtasındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafına dart attıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 2 üniversiteli, ilk kez hakim karşısına çıktı.
GÜNDEM , 06 Haziran 2013 Perşembe, 12:48
Başbakan'ın fotoğrafına dart atan öğrenciler hakim karşısında

Tutuksuz yargılanan öğrencilerden 23 yaşındaki Yıldırım Beyazıt, "Destek için oraya gittik. Darta atış yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Hakaret kastı içerisinde hareket etmedim" dedi. 22 yaşındaki Mert Deniz Özkaya da "Atış yaptım ama darttaki fotoğrafa hiç dikkat etmedim. Başbakanın fotoğrafı olduğunu fark etmedim" diye konuştu.

İlkadım İlçesi Süleymaniye Sokak'ta geçen yıl Ağustos ayında bir grup liseli ve üniversiteli, '4+4+4' eğitim sistemine karşı tepkilerini göstermek için eylem düzenleyip basın açıklaması yaptı. Daha sonra da gençlerden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yıldırım Beyazıt ile Çevre Mühendisliği'nde okuyan Mert Deniz Özkaya, iddialara göre hedef tahtası üzerine yapıştırılan ve üzerinde 'Atış serbest hedef Tayyip' yazan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafına dart attı. Bunun üzerine güvenlik güçleri müdahale ederek başkalarının dart atmasına izin vermedi. 2 üniversiteli hakkında soruşturma açıldı ve savcı 'Kamu görevlisine aleni hakaret' suçundan 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

'BAŞBAKAN'IN FOTOĞRAFI OLDUĞUNU GÖRMEDİK'

Üniversiteliler Beyazıt ve Özkaya Samsun 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava  bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Başkaları tarafından düzenlenen eyleme destek amaçlı gittiklerini dile getiren Yıldırım Beyazıt, "Burada hazırlanmış olan ve üzerinde başbakanın fotoğrafının bulunduğu darta atış yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Kesinlikle bir hakaret kastı ile hareket etmedim" dedi. Mert Deniz Özkaya ise "Başkaları tarafından hazırlanmış olan darta fotoğrafa bakmadan dikkat etmeden bir kez atış yaptım. Ancak amacım hakaret etmek değildi. Başbakanın fotoğrafı olduğunu farketmedim. Bunun demokratik bir hareketle eylem olarak gördüğüm için atış yaptım. Suç işleme kastım yoktur" diyerek beraatini istedi.

İki öğrencinin avukatı Uğur Aslan ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da beyanlarının alınmasını talep etti. Mahkeme, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR