Başbakan makinist oldu
Ankara-Eskişehir ile Ankara-Konya hizmet veren ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği YüksekHızlı Tren (YHT) seferleri dünden itibaren Eskişehir-Konya arasında da hizmet girdi.
GÜNDEM , 24 Mart 2013 Pazar, 12:12
Başbakan makinist oldu

Eskişehir-Konya YHT hattı, Eskişehir'de düzenlenen törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından işletmeye açıldı.

"YOL MEDENİYETTİR"

Eskişehir Garı'ndaki törende konuşan Başbakan Erdoğan, ''Yol medeniyettir, demir yolları medeniyettir. İşte bunlar aldığımız mesafeyi gösteriyor. Lafla medeni olmak olmaz, icraatla olur. Şimdi artık biz dünyaya ray ihraç eder ülke konumuna geldik'' dedi.

"3 BAŞKENT BİRBİRİNE BAĞLANDI"

Başbakan Erdoğan, bugün iki büyük ilin; Selçuklu'nun başkenti Konya ile Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'i yüksek hızlı tren seferleriyle birbirine bağlandığını söyledi. Aslında 2 değil, 3 başkentin yüksek hızlı trenle birbirine bağlandığını belirten Başbakan Erdoğan, kadim Selçuklu başkenti Konya, Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'in birbiriyle kucaklaştığını, Osmanlı başkentleri Bursa ve İstanbul ile bir dönem Selçuklu'ya başkentlik etmiş Sivas'ın bu buluşmaya katılacaklarını ifade etti.

ESKİŞEHİR-KONYA ARASI 1 SAAT 50 DAKİKA

Eskişehir-Konya YHT seferlerinin başlamasıyla iki şehir arası seyahat süresi 1 saat 50 dakikaya, Konya-Bursa arası seyahat süresi de 4 saate düştü.

Eskişehir-Konya arasında ilk etapta Eskişehir'den saat 08.30 ve 14.30'da, Konya'dan da saat 11.30 ve 17.25'te olmak üzere günlük 4 sefer düzenlenecek.

KONYA-BURSA ARASI 4 SAAT

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarında olduğu gibi Bursa-Konya arasında YHT ile otobüs bağlantılı kombine taşımacılık yapılacak. Böylece otobüsle 8 saat olan Konya-Bursa arası seyahat süresi 4 saate düşecek.

HIZLI TRENİ KULLANDI

Başbakan Erdoğan, Eskişehir'e Yüksek Hızlı Tren ile gitti. Makinist kabinine giren Erdoğan, hızlı treni bir süre kendisi kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR