Başbakan Yıldırım'dan flaş Suriyeli açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım, "İçeride ve dışarıda dostluk çemberini genişleteceğiz. Dışarıda bunu yapmaya başladık. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var" diye konuştu.
GÜNDEM , 13 Temmuz 2016 Çarşamba, 09:38
Başbakan Yıldırım'dan flaş Suriyeli açıklaması
Yıldırım, Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarına ilişkin ise, "Bizim gönlümüz ganidir. Bu memleketin aşını, ekmeğini nasıl bölüştüysek, ekmeğini büyütmek için gerekirse nüfusumuzu da artıracağız, vatandaşlarımızın sayısını da artıracağız" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti il başkanları toplantısında konuştu. 

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

14 senedir milletin emanetini şanla şerefle taşıyoruz. Anlımız ak, yüzümüz ak. Türkiyebüyüdü, AK Parti Türkiye ile beraber büyüdü. Kuruluşundan sadece 15 ay sonra 3 Kasım'da AK Parti tek başına iktidar oldu. 15. kuruluşumuz yıl dönümüze çok az süre kala geriye dönüp baktığımızda görüyoruz ki geçen süreyi boşa harcamamışız. Destanlar yazdık. Hamd olsun ki bütün alanlarda notumuz üstün başarıdır. Karapropganda makinelerini dinelemeyen millitimize şükran borçluyuz.

Bu hareket tepeden tırnağa bir bütündür. Türkiye'ye tuzak kuranlar Erdoğansız bir Türkiye hayal ettiler. Başaramadılar, asla başaramayacaklar.  Siyaset AK Parti ile itibar kazandı. Millete tepeden bakanlar siyaset sahnesinden yok olmuştur. Korku ile karamsarlık yok olmuş yerine umut ve güven gelmiştir. AK Parti sayesinde milli gelir 3 kat büyümüştür. Gerilim isteyenler kavga isteyenler ne derlerse desinler sizin gözünüz milletten ayrılmayacak. Hizmette asla ayrımcılık yapmayız. Ayrımcılık en büyük kırmızı çizgimiz. Başarının sırrı AK Parti'nin kendini tazelemesinden kaynaklanıyor.

Adaletten bir çok engellemelere rağmen yılmadık, gerekli adımları attık. Ancak Türksiyasetinin vesayet hastalığı sadece darbelerle sınırlı değil. Vesayet ruhu sonzamanlarda sivil mecralara da sıçramış görünüyor.

Türkiye'nin yolunu kesmek isteyen hiç bir kimseye geçti vermedik. Hiç birimiz aynı düşüncelere sahip olmak değiliz. Tek düşünce sadece diktatör rejimlerde olur, biz çoğulcu geleneğe sahip milletiz. Bu mücadelede en büyük güvencemiz vatandaşlarımızın birliği ve beraberliğidir.

MUHALEFET ELEŞTİRİSİ

İlla cumhurbaşkanımızı hedef almanıza gerek yok. AK Parti'ye attıkları çamur her defasında yüzlerine bulaşıyor. Biz güçlü muhalefet İstiyoruz.

Türkiye'de  muhalefetin güç kazanması iktidarın enerjisini artırır. Ne yazık ki bugün AK Parti'nin alternati yine AK Parti'dir.

TERÖR

Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirildi. Güvenlik güçleri kırsalda da şer odaklarının yuvalarını yıkacak.
Siyasi rakiplerimize çağrım var. Terör sadece AK Parti'nin değili CHP ve MHP'nin  de meselesidir HDP'nin Türkiye partisi olması için teörörün her türlüsüne karşı çıkması lazım. isteğimiz ülkemizde bir olalım, beraber olalım. Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görelim. Siyasi partilere her türlü desteğe hazırız.

Yeter ki gelin Güneydoğu'da da siyaset yapın, böylece terörle mücadelede daha kuvvetli olacağız.
 
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK
 
Son günlerde utanç verici tartışmalara şahit olduk. Türkiye'de birileri yine cumhurbaşkanımıza muhalefet edeceğim diye nefret tohumları atıyor.

Bu merhametsizce suçlamalar Türk milletinin genlerinde yoktur. Bütün zorda kalmışların imdadına koşuyorsak insanlığımızın gereği olarak yapıyoruz.
Milletimizin siyasi iradesini teslim ederken Türkiye'ye yakışan politikalarını izlememiz gerektiğini istediğini bildiğimiz için yapıyoruz.

Zulme uğramış evsiz kalan insanlara dönüp bakmamayı bazıları kendilerine yakıştırabilir ama AK Parti bunu kabul etmez.
Bu vatandaşlıkla ilgili konuyu maalesef yerli yersiz tartışıyorlar. Bu konuda gereken açıklamalar yapılmasına rağmen bir art niyetin olduğu, kimsenin derdinin Suriyelilerin geleceğinin ne olacağı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. Yıllardır insanlık tarihinden beri var olan bir şeydir. Ülkeler vatandaşlığa kabul ederler, vatandaşlıktan çıkarırlar. Bunların kuralları, standartları, şartları vardır.

Elbetteki bu şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Ancak belirli suçlara karışmış, terör suçuna karışmış veya başka şekilde kanun dışı işlemleri olanların asla ve asla vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz
Bizim gönlümüz ganidir. Bu memleketin aşını, ekmeğini nasıl bölüştüysek, ekmeğini büyütmek için gerekirse nüfusumuzu da artıracağız, vatandaşlarımızın sayısını da artıracağız. 

Suriyeliler sanki, dün gelmiş gibi bir bardak suda fırtına koparılıyor.  4 yıldır Türkiye’de yaşıyorlar, onlara oturma izni verdik. Tartışmalar anlamsızdır.

DAEŞ

DAEŞ konusu henüz dünyada kimse bilmezken Türkiye'ye önlemlerini almış, gerekli adımlarını atmaya başlamıştır. Şüpheli, listelerini paylaşmıştır. 

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Dostluk halkasını olabildiğince genişleteceğiz. Hedefimiz budur. İçeride ve dışarıda dostluk çemberini genişleteceğiz. Dışarıda bunu yapmaya başladık. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var. Terörle mücadelenin başarısı için Suriye ve Irak'ın istikrara kavuşması gerekiyor. 
Bölgedeki bütün hakim güçlerin yaşanan durumu gözden geçirmesi rekabeti bir kenara bırakarak insanlığın yok olmasına daha fazla göz yummamalarını bekliyoruz. 
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR