Başkan Altepe'ye büyük ödül
'Güzel bir Türkiye' hayaliyle hayata geçirilen Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri, İstanbul Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
BURSA , 10 Mayıs 2012 Perşembe, 13:33
Başkan Altepe'ye büyük ödül
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kişiselleştirilmiş seyahat kart yönetim sistemi projesiyle 'Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı' Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de "Mahalle Konakları Projesi" ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülüne layık görüldü.

Bu yıl dördüncüsü organize edilen ve geniş katılıma sahne olan törende, 2011 yılının en başarılı vali ve belediye başkanları ödüllendirildi. Türkiye'nin her yerinden valilerin, belediye başkanlarının kendi kentleri için hayata geçirdikleri projeler, uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. 9 kategori ve 6 kulvarda yarışan projeleri titizlikle değerlendiren jüri üyeleri, zorlu elemelerden sonra 54 başvurudan 26´sını ödüle layık gördü.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2009 yılının nisan ayında başlatılan ve uygulaması halen süren kişiselleştirilmiş seyahat kart yönetim sistemi projesiyle E-Belediyecilik kategorisinde 'Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü'nü aldı. Projenin kent içi ulaşımdaki yoğunluğun azaltılmasına yaradığı, başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere vatandaşlar arasında kırtasiye ve zaman tasarrufu sağladığı belirtildi. Yayıncılık hayatında beşinci yılını dolduran dergi yöneticilerini kutlayan ve layık gördükleri ödül nedeniyle teşekkür eden Başkan Altepe, ülkeye hizmet eden yöneticiler olarak sorumlu oldukları kentleri geleceğe taşımak konusunda gece-gündüz demeden çalıştıklarını söyledi. Hemen her alanda insanla ilgili hizmetlere yöneldiklerini belirten Başkan Altepe, "Bu etkinlikler ve ödüllerle birlikte moral ve motivasyonumuz daha da artıyor. Bizlerde bu etkiyi bırakan sizlere şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

Törende, Sanatçı İnci Çayırlı'nın yönettiği ve ödül alan valiler ile belediye başkanlarından oluşan, toplam 6 eser seslendiren özel bir koro sahne aldı. Valiler, belediye başkanları, milletvekilleri, bürokratlar, akademisyenler ve basın mensuplarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 400 davetlinin katıldığı törenin sunuculuğunu televizyoncu Ayşenur Yazıcı yaptı.

Jüri başkanlığını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cevat Geray'ın yaptığı yarışmanın değerlendirme kurulu üyeleri Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser, AB Katılımcı Stratejik Planlama Projesi Ekip Lideri Sadun Emrealp, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü, Dünya İnsan Yerleşimleri Derneği EKISTICKS Başkanı Prof.Dr. Ruşen Keleş, AREL Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mete Tapan ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Handan Türkoğlu'dan oluştu.

Afet Yönetimi, Şehir Planlama ve Kentsel Tasarım, Kent İçi Ulaşım, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması, Çevre Koruma, Kültür-Sanat ve Turizm Etkinlikleri, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Katılımcı Yönetim ve E-Belediyecilik kategorilerinde ödül alan belediye başkanları şu şekilde:

Afet Yönetimi kategorisi: Ankara Deprem Stratejisi ve Eylem Planı ile Yılın Valisi Ödülü: Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Bakop Afet Acil Durum Eylem Planı Ve Kaynak Yönetimi Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen.

Şehir Planlama ve Kentsel Tasarım kategorisi: Hobi Bahçeleri Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek.

Kent İçi Ulaşım kategorisi: Ulaşımda Dönüşüm Projesi ile Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki.

Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması kategorisi: Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolu Projesi ile Yılın Valisi Ödülü: Çorum Valisi Nurullah Çakır, Hatay Devlet Müzesi Projesi ile Yılın Valisi Ödülü: Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Sekibaşı Hamamı Restorasyonu Projesi ile Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü: Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Yaman Dede Kültür Ve Sanat Evi Restorasyon Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, Kent Müzesi Projesi ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü: İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

Çevre Koruma kategorisi: Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyonu Projesi ile Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Odunpazarı Geri Kazanım Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Çevreci Bisikletler ile Geri Dönsün Yaşam Sürsün Projesi ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi.

Kültür Sanat ve Turizm Etkinlikleri kategorisi: Herkes Müzeye Projesi ile Yılın Valisi Ödülü: Çorum Valisi Nurullah Çakır, Neşe ve Karikatür Müzesi Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Mudurnu Kent Müzesi Projesi ile Yılım İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl.

Sosyal Sorumluluk Kategorisi: ES-ÇOCUK Evi Projesi ile Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü: Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Mabesem (Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri) Projesi ile Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü: Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Evde Bakım Birimi Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Mahalle Konakları Projesi ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, İnsanlık Paylaşmaktır Projesi ile Özelkalem Dergisi Özel Ödülü: Özel Kalem Müdürleri Platformu Başkanı Ercan Özel.

Katılımcı yönetim kategorisi: Birlikte Yönetelim Projesi ile Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü: Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Yerelden Kurumsala, Kurumsaldan Yerele Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz.

E-Belediyecilik kategorisi: Trabzon Belediyesi Kent Bilgi Sistemi Projesi ile Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü: Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, E-belediyecilik projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Karasu Akıllı Kent Projesi ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü: Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR