Başkent Berlin'de protestolu hafta sonu
Almanya'nın başkenti Berlin, hafta sonunu gösterilerle geçirdi.
DÜNYA , 24 Mayıs 2021 Pazartesi, 08:39
Başkent Berlin'de protestolu hafta sonu

Cumartesi ve pazar günü toplanan yüzlerce kişi, sloganlar ve pankartlar eşliğinde hükümetin Kovid-19 önlemlerini protesto etti.

Protesto gösterilerinin mahkeme kararıyla yasaklanmasını da ciddiye almayan Almanlar, cumartesi günü özellikle Federal Meclis çevresinde toplandı. Hafta sonundaki Kovid-19 protestolarına katılan çok sayıda kişinin polis tarafından gözaltına alındığı görüldü. Bununla birlikte pazar günü, artan kiralardan şikâyetçi olanlar da Berlin sokaklarındaydı.

Yine yüzlerce kişinin katıldığı protestolarda, katılımcıların pankartların yanı sıra maket evlerden şapkalar takmaları gözden kaçmadı.

Yazıda, "Batılı diplomatlar kafalarını kuma gömebilirler. Ya da sahadaki gerçeklere intibak edebilirler, ki ancak bu şekilde Gazze'de beşinci bir savaş önlenecektir" ifadesine yer verildi.

'Ateşkesi güçlendirme çabaları hafife alınıyor'

Filistin Dışişleri Bakanlığı, bir grup fanatik Yahudinin İsrail polisinin korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas ve Filistin direnişiyle İsrail arasında varılan ateşkesi güçlendirme çabalarının hafife alınması olarak değerlendirdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail polisinin, Yahudi yerleşimcilerin ve fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeyi sürdürmesi" şiddetle kınandı. Gazze Şeridi'nde varılan ateşkese işaret edilen açıklamada, "Yahudilerin Mescid-i Aksa baskını ateşkesi güçlendirme çabalarını hafife almaktır. İsrail, Kudüs'e ve mübarek Mescid-i Aksa ile beraber Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını durdurma yönünde gelen uluslararası çağrıları göz ardı ediyor" denildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR