Bayağı nasıl yazılır? Baya mı bayağı mı?
Türkçede kullanılmakta olan birçok kelime hatalı kullanılmakta ya da hatalı ifade edilmektedir. Halk arasında konuşulan bazı kelimelerin yazıya aktarılması da konuşulduğu gibi olmakta ve bu durumda bazı hatalara sebep olmaktadır. Bu bakımdan kelimelerin yazım hususların dikkat etmek gerekmektedir. Her kelimenin telaffuzu bazen yazıldığı gibi olmamaktadır. Yazım konusunda karıştırılan ve sık sorular kelimelerden bir tanesi de "bayağı" kelimesidir. Peki, bayağı kelimesi nasıl yazılmaktadır? Bu kelime hangi anlamları içermektedir? İşte, bayağı kelimesinin TDK'ya göre doğru yazımı ve tüm detaylar.
YAŞAM , 27 Mayıs 2021 Perşembe, 14:45
Bayağı nasıl yazılır? Baya mı bayağı mı?

Bayağı kelimesinin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Çünkü konuşma dilinde baya olarak telaffuz edildiği için yazımı da bu şekilde yapılmaktadır. Ancak Türk Dil Kurumu, kelimenin yazımı hakkında doğru açıklama yapılmıştır.

Bayağı Nasıl Yazılır?

Bayağı kelimesinin TDK'ya göre doğru yazımı "Bayağı" şeklindedir. Ayrıca TDK, bu kelimenin detaylı olarak açıklamasına da yer vermiştir. Altı ayrı anlamda açıklanan bayağı kelimesinin tek tek anlamları verilmiştir. Bayağı kelimesi sıfat ve zarf olarak kullanılmaktadır. Sıfat olarak aşağılık, basit, adi, banal, ambiyane, alelade, sıradan ve herhangi bir özelliği olmayan anlamlarında kullanılmaktadır.

Zarf olarak; adeta, hemen hemen, gerçekten, epey ve oldukça anlamlarında kullanılmakta olan bayağı kelimesinin zarf olarak da yazımı "bayağı şeklinde olmaktadır.

Ayrıca bayağı kelimesi bazı deyim ve söz öbekleri ile birlikte de kullanılmaktadır. Bu tür kullanış biçimleri yine aynı anlam doğrultusunda olmaktadır. Yazım şekillerinde de bir değişiklik olmamaktadır. Yine bayağı şeklinde yazılması gerekmektedir.

TDK'ya Göre Baya mı Bayağı mı, Doğrusu Ne?

TDK'ya göre "baya" şeklindeki yazılım yanlış bir ifadedir. Doğru şekli "bayağı" olarak yazılmasıdır. Ayrıca baya şeklinde açıklamasına yer verilen bir kelimede bulunmamaktadır. Bayağının cümle içinde ve söz öbekleri ile kullanımları da mevcuttur. Asıl olan her kullanımda bayağı şeklinde yazılması gerektiğidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR