Bayık'ın açıklamalarına ABD'den yalanlama
İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, PKK liderlerinden Cemil Bayık’la yaptığı röportajda, PKK’nın ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla temasa geçtiğini aktardı. ABD'den ise bu iddiaları yalanlar nitelikte bir açıklama geldi.
DÜNYA , 18 Ağustos 2015 Salı, 06:29
Bayık'ın açıklamalarına ABD'den yalanlama
Bayık, “Tabii ki mesajlar var, toplantılar, mektuplar var ve bunlar daha da gelişecek gibi” dedi. Gazeteye konuşan Cemil Bayık, “ABD’nin Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması gerektiği çağrımı yineliyorum. Bize bir garanti verirlerse üzerimize düşen rolü yerine getiririz. Ancak bir garanti verilmezse tek taraflı adım atamayız” dedi. Bayık, “Eğer ABD Türkiye’nin politikalarını desteklemeye devam ederse Kürtleri kaybetmesi olası. Eğer ABD Kürtleri kaybederse, IŞİD’i yenilgiye uğratması da zorlaşır” ifadelerini kullandı.

PKK İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞME İÇERİSİNDE DEĞİLİZ
      
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'ye, İngiltere basınında terör örgütü PKK'nın ABD ile doğrudan irtibat halinde olduklarına yönelik haberler bulunduğu hatırlatıldı. Kirby, "PKK ile doğrudan görüşme içerisinde olmadığımızı söyleyebilirim. Kesinlikle değiliz. Bu, yabancı bir terör örgütü. PKK ile oturup görüşmeler yapmıyoruz. PKK'ya ilişkin pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok. Şiddeti bırakmaları gerekiyor" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR