Belarus’tan yatırım daveti
Avrupa ekonomisindeki çalkantılı dönemi hasarsız atlatmak ve Türk otomotiv endüstrisine yeni pazarlar katmak için girişimlerine aralıksız devam eden OİB, hedef pazarları arasında yer alan Belarus'tan gelen özel nitelikli alım heyetini Bursa'da ağırladı.
BURSA , 17 Haziran 2012 Pazar, 12:33
Belarus’tan yatırım daveti
 Belarus Sanayi Bakanlığı, JSC Minsk Automobile (MAZ) ve BATE firmaları yetkililerinin katılımıyla Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde gerçekleştirilen toplantıda, ilk olarak Türk otomotiv endüstrisinin ihracat yapısı ve başarı hikayeleri hakkında sunum yapılırken, ardından heyet üyeleriyle Türk firma temsilcileri arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Heyet son olarak otomotiv yan sanayi alanında Bursa'da faaliyet gösteren çeşitli fabrikaları ziyaret ederek, tesisler de incelemelerde bulundu.

HEDEF 1,1 MİLYON ADET ÜRETİM

Türk otomotiv endüstrisinin yakaladığı kalite ve rekabetçilikle dünyada adından sıkça söz ettirdiğini belirten Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, 2012 hedeflerini 1 milyon 100 bin adet üretim ve bunun 770 binini ihraç etmek olarak tanımladı.

RUSYA'YA KOLAY AÇILIRSINIZ

Heyet adına bir konuşma yapan Belarus Sanayi Bakanlığı Otomotiv Bölüm Başkanı Igor Borushko da, Belaruslu ve Türk üreticilerin bir araya geldiklerinde karşılıklı işbirlikleri yapabileceklerinin farkına vardıklarını aktardı. Türk yatırımcıları ülkesine davet eden, Borushko, "Belarus'a yatırım yapar ve kendi üretiminizi kurarsanız, hem Belarus içerisinde ticaret yapabilir, hem de ortak Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı Rusya ve Kazakistan coğrafyasına daha rahat erişebilirsiniz. Karşılıklı kâr esasına dayalı işletmelerin kurulmasına destek olmaya ve bunun için her türlü kolaylığı sunmaya hazırız. Sizi teknolojinizle birlikte Belarus'a bekliyoruz. Ortak teknolojik ürünler geliştirerek bunları satabiliriz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR