Belçika'daki protestolarda gözaltı sayısı belli oldu
Belçika'nın başkenti Brüksel'de Birleşmiş Milletler Göç Paktını protesto eden göstericiler polisle çatıştı. 90 kişi gözaltına alınırken, 29 kişi yaralandı.
DÜNYA , 16 Aralık 2018 Pazar, 22:02
Belçika'daki protestolarda gözaltı sayısı belli oldu

Belçika'da aşırı sağcı politikacılar ve aşırı sağcı kuruluşların, Birleşmiş Milletler (BM) Göç Paktı'na karşı düzenlediği yürüyüşte tansiyon arttı. Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği binalarının bulunduğu bölgede toplanan aşırı sağcı ve göç karşıtı binlerce göstericiye polis müdahale etti. Belçika hükümetinin de onayladığı BM Göç Paktı'nı protesto eden göstericiler, göçmenler ve hükümet aleyhine sloganlar attı. Irkçı konuşmaların yapılması ardından galeyana gelen göstericiler ve polis arasında arbede yaşandı. Polis, Avrupa Komisyonu binasının taşlanması üzerine göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı spreyi kullandı. Polis, 90 göstericinin gözaltına alındığını ve 29 kişinin yaralandığını açıkladı.
Basın mensuplarının görüntü alması karşısında bazı ırkçı eylemciler basın mensuplarını saldırmaya kalktı. Bir kamera ekibi ve VTM Haber muhabiri Hannelore Simoens, saldırıya uğradı ve görevini yapması engellendi.

Göç ve Mülteci Bakanından destek

Belçika Başbakanı Charles Michel, BM Göç Paktı'n imzalamasının ardında Göç ve Mülteci Bakanlığından istifa eden N-VA partili Theo Francken, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "BM Göç Paktı'na karşı yürüyüş yapan protestocuları canı gönülden tebrik ediyorum. Yabancıları karşı değil yabancı göçmen politikasını tepki gösterilmesi gerekiyor. Protestocu eylemcilere her türlü desteği verdiğimi belirtmek istiyorum. Halkın BM Göç Paktının imzalanmasından dolayı duydukları üzüntü ve endişeyi anlıyorum" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR