Beyaz altında hasat başladı! Tarlada kilosu 15 lira
Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan ve beyaz altın olarak adlandırılan sarımsağın tarlada 15 liraya alıcı bulması çiftçinin yüzünü güldürdü.
EKONOMİ , 22 Mayıs 2020 Cuma, 09:54
Beyaz altında hasat başladı! Tarlada kilosu 15 lira

Türkiye'nin yüzde 20 oranında sarımsak ihtiyacını karşılayan Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Afşin ilçelerinde hasadın başlaması, hem üreticiyi hem tüketiciyi sevindirdi. Geçen yıla oranla yüzde 25 verimin arttığını belirten çiftçiler, bu yıl 15 bin ton kuru sarımsak üretimi bekliyor. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle fiyatı tavan yapan ve çiftçi arasında beyaz altın olarak adlandırılan sarımsağın, yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle ateşi düştü.

"DÖNÜMDE 2 TON SARIMSAK BEKLİYORUZ"

Bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu ifade eden üreticilerden Abidin Serttaş, "Bu yılki sarımsak sökümlerimiz başladı. Dönümde yaklaşık 2 ton sarımsak bekliyoruz. İnşallah beklentilerimiz olumlu sonuçlanır diye bekliyoruz" dedi.

Pazarcık ilçesinde 4 bin hektar sarımsak hasadı yapan çiftçiler, rekolteden memnun olsa da, üretim aşamasında yaşanan girdilerin yüksek olmasından yakındılar.

"TARLADA 10-15 TL'YE TOPTAN SATILIYOR"

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya ise, yazılı açıklamasında; " Adana, Mersin, Ankara İstanbul, Bursa, Konya ve birçok ile sarımsak gönderiyoruz. Tarlada 10-15 TL toptan satışı yapılıyor. Yetişen sarımsaklarımız lezzeti, aroması ve görsel olarak iri diş olması Türkiye'nin her bölgesinde pazar payını artırmaktadır. Ülkemizin sarımsak ihtiyacının yüzde 10-20 sarımsak ihtiyacını Kahramanmaraş karşılıyor" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR