Bilim insanlarından korkutan uyarı: Dünya'nın manyetik alanı zayıflıyor
Bilim insanları Dünya'nın manyetik alanı zayıfladığını keşfettiklerini duyurdu.
DÜNYA , 22 Mayıs 2020 Cuma, 12:56
Bilim insanlarından korkutan uyarı: Dünya'nın manyetik alanı zayıflıyor

Avrupa Uzay Ajansı'ndaki bilim insanları Dünya'yı kozmik radyasyon ve güneşten gelen parçacıklardan koruduğu için büyük öneme sahip manyetik alanın hızla zayıfladığını duyurdu.

Yahoo ve Daily Mail'de yer alan habere göre, Güney Atlantik Anomalisi olarak adlandırılan Afrika ve Güney Amerika arasında manyetik yoğunluğun azaldığı geniş bir bölge gözlemlendi ve sadece beş yıl içinde ikinci bir zayıf bölge oluştu.

Uzmanlar bunun neden olduğun şimdilik tam olarak açıklayamasa da bu sürekli zayıflığın manyetik kutupların yer değiştireceğinin işareti olabileceğini ifade ediliyor.

Dünya'da manyetik kutup değişimi birkaç yüzyıl boyunca yavaş yavaş yaşanabileceğini belirten bilim insanları bunun gerçekleşmesi durumunda bir süreliğine Dünya'da pek çok noktada birden fazla sayıda kuzey ve güney manyetik kutup noktaları olacağını ifade ediyor.

2013'ün sonundan bu yana manyetik alan incelemesi yapan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu tür bir olayın ortalama 250 bin yılda bir yaşandığını belirtti.

Bunun şimdilik dünyadaki canlılar için ciddi bir sorun olmadığını belirten uzmanlar, bu durumdan en çok etkilenenin uzay sektöründe çalışanlar olduğunu ve zayıflayan manyetik alanların iletişimde büyük önem taşıyan uyduları bozmaya başlayabileceğini açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR