Bilim ve teknoloji'de yerli ısrarı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak Türkiye’nin en kapsamlı Bilim ve Teknoloji Merkezi’yle ilgili çalışmalar hızla sürerken, Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Rıfat Bakan, TÜBİTAK tarafından bilim merkezleri için ayrılan 1,5 milyar TL’lik kaynağın yurt içinde kalması için yerli tedarikçilerin desteklenmesi için gerekli çalışmaları başlattı.
EKONOMİ , 09 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:43
Bilim ve teknoloji'de yerli ısrarı
Bilim ve Teknoloji Merkezlerinde sergilenecek deney ünitelerin yerli firmalardan tedarik edilmesine öncülük eden Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Rıfat Bakan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mustafa Uysal ve deney düzeneklerini üreten tedarikçi firma yöneticileriyle birlikte KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ’ı ziyaret etti. Toplantıda Türkiye’de 81 ilde kurulması planlanan Bilim ve Teknoloji Merkezleri deney düzeneklerinin temini konusunun yerli üretimcilerin teşvik edilmesi konusu ele alındı. Bursa’ya bilim ve teknoloji merkezi kazandırılması konusunda önemli çalışmaları hayat geçirdiklerini hatırlatan Bakan, “TÜBİTAK tarafından 1,5 milyar TL’lik bir kaynak Bilim ve Teknoloji Merkezleri için ayrıldı. Söz konu bütçenin yurtdışına çıkmaması için yerli firmaları teşvik etmeliyiz ve ihtiyaçlarımızı yerli tedarikçilerimiz aracılığı ile gidermeliyiz” dedi.
Yerli üreticilere güveninin tam olduğunu ve Bilim ve Teknoloji Merkezi çalışmalarının yerli işgücü ve sermayeyle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Bakan, “Türkiye’de, önümüzdeki dönemde bu konuda önemli gelişmeler olacak. Yurtdışındaki firmalara bağımlı kalmamak için bugünden alt yapı çalışmaları konusunda firmaları desteklemek gerekir. Bizler bu konuda öncü misyona sahibiz. Yerli firmalarımızı yurtdışı üretimciler ile rekabet edebilmeleri ve işbirliği sağlayabilmeleri konusunda desteklemeli ve teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ, Bilim ve Teknoloji Merkezi deney düzenekleri üretimini yapan yerli tedarikçilerle iş geliştirme konusunda bir arada olabileceklerini bildirdi. Akdağ, ‘İşbirliği güç birliğidir’ diyerek Bilim ve Teknoloji Merkezi çalışmalarına yönelik olumlu yaklaşımlarını vurguladı.
KOSGEB olarak bu tarz çalışmaları yürüttüklerini, iş tecrübelerini Bilim ve Teknoloji Merkezi tedarikçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR